Podróż do kraju, który charakteryzuje odmienna kultura czy religia, wiąże się z zaskoczeniami. Warto jeszcze przed spakowaniem walizki zaopatrzyć się w podstawową wiedzę o zwyczajach panujących u celu podróży. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić sobie kłopotów i stresu, ale także poszerzyć horyzonty, lepiej skorzystać z wyjazdu i zyskać nową perspektywę. Podczas podróży do Egiptu można spotkać się ze zjawiskiem, jakim jest ramadan.

[Ruchome, letnie święto]

Co roku w sezonie letnim w życiu muzułmanów jest miesiąc objęty szczególnymi regułami. W tym czasie obowiązuje post – dotyczy on picia, palenia, uprawiania seksu, a także jedzenia od świtu aż do zmierzchu. Obowiązuje wszystkich muzułmanów mających powyżej 10 lat. Według Islamu właśnie w tym czasie rozpoczęło się objawienie Koranu i Bóg zaczął przekazywać Mahometowi kolejne wersety świętej księgi. To niezwykle ważny czas dla każdego religijnego muzułmanina. Często bywa tak, że ten dziewiąty miesiąc muzułmańskiego kalendarza jest zbieżny z planowanym pobytem w Egipcie. Nie należy się obawiać, że znacznie wpłynie to na jakość i przebieg wypoczynku, warto jednak wiedzieć, jak postępować.

[Jak się zachować?]

Prawo przewiduje zwolnienie z postu dla hoteli – turyści mogą bez przeszkód pić, jeść czy bawić się. Warto jednak zachować te wszystkie możliwości dla przestrzeni prywatnej. Wychodząc na ulicę w stroju kąpielowym, jedząc publicznie w ciągu dnia czy spożywając alkohol można w najlepszym wypadku nie zaprezentować się zbyt dobrze, a w najgorszym… zostać aresztowanym. Dotyczy to szczególnie krajów, gdzie prawo świeckie jest nierozerwalnie sprzężone z religijnym, jak Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Turysta spoza Egiptu może właściwie nie odczuć faktu, że trwa ramadan. W dobrym tonie będzie jednak z pewnością odpowiednie zachowanie, zwłaszcza podczas zwiedzania miast, odwiedzania rynków czy targów. Lecąc do obcego kraju, warto otworzyć się na jego kulturę i spróbować trochę jej doświadczyć – ramadan to świetna okazja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here