Pomosty na jeziorach, stawach i rzekach są elementami zagospodarowania brzegu, które nieustannie narażone są na działanie czynników zewnętrznych. Przez cały rok na ich konstrukcja wystawiona jest na działanie wody, zmian temperatur, czy uszkodzenia mechaniczne. Podstawowym elementem wpływającym na trwałość pomostu jest jego palowanie. Należy sobie zdawać sprawę z tego, iż jest to element na którym zostanie posadowiona reszta konstrukcji, dlatego jego jakość jest niezwykle istotna. Jeśli chcemy by nasz pomost zachował sprawność techniczną oraz estetyczny wygląd musimy dokładnie zastanowić się nad doborem odpowiedniego materiału na wykonanie pomostu i dbać o jego konserwację.

Pomosty z drewna i metalu

Materiałem najczęściej wykorzystywanym do tworzenia pomostów jest drewno. Przeważnie do wykonania ich konstrukcji używa się pali z drewna sosnowego, modrzewiowego lub rzadziej dębowego impregnowanych ciśnieniowo-próżniową. Musimy mieć jednak świadomość, że nawet najlepiej zaimpregnowane pale po latach kontaktu z wodę oraz narażeniu na uszkodzenia mechaniczne mogą ulec zniszczeniu i konieczna będzie ich wymiana. Drewno wykorzystywane jest także do wykonywania pokryć pomostów. Deski używane jako podłoga pomostu wystawione na działanie promieni słonecznych oraz wody by nie stracić swojego blasku muszą być co roku konserwowane co niestety wiąże się z wysokimi kosztami utrzymania pomostu. Dodatkowym mankamentem pomostów pokrytych drewnem jest fakt, że po zmoczeniu stają się one śliskie i w związku z tym są niebezpieczne dla ich użytkowników. Czasem zamiast pali drewnianych do budowy konstrukcji pomostów wykorzystuje się elementy stalowe. Stal jest materiałem dużo mocniejszym od drewna, dlatego do budowy pomostu można wykorzystać elementy o dużo mniejszych przekrojach niż w przypadku drewna, lecz pomimo zabezpieczenia powłokami antykorozyjnymi, ich żywotność w warunkach wodnych jest krótka.

Pomosty pływające z polietylenu

Rozwiązaniem pozwalającym wyeliminować wszystkie z powyższych problemów jest technologia pomostów pływających wykonanych z polietylenu. Polietylen jest materiałem obojętnym, nie wypływającym na wodę oraz nie podlegającym jej wpływom. Zanurzony w wodzie nie podlega korozji jak elementy konstrukcji stalowej, czy rozkładowi pod wpływem wilgoci jak drewno, dlatego nie wymaga on konserwacji. Brak palowania w systemach pływających zmniejsza również znacząco koszt instalacji pomostu oraz umożliwia jego łatwą rozbudowę. Co ważne pomosty pływające buduje się z pływaków o bardzo wysokiej wyporności i stabilności pokrytych powłoką antypoślizgową w związku z czym ich użytkowanie jest bezpieczne. Modułowa konstrukcja tego typu pomostów pozwala również na ich szybki demontaż. Pomost może być bardzo szybko, całkowicie rozebrany i skadrowany poza sezonem w bezpiecznym miejscu, nie będąc tym samym narażonym na uszkodzeni przez niskie temperatury, czy lód pokrywający jezioro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here