Mimo tego, że dokumenty powinny być w podróży strzeżone jak oko w głowie, kradzieże czy zwyczajne zguby się zdarzają. Kiedy daleko od domu nagle okazuje się, że w torbie brakuje paszportu, nietrudno o panikę. Zamiast tego lepiej uspokoić się i działać metodycznie.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Po pierwsze, oprócz samego paszportu, dobrze jest zabrać ze sobą jego ksero. To pomoże w udowodnieniu polskiego obywatelstwa. Ksero powinno być oczywiście schowane w innym miejscu, niż oryginał dokumentu – najlepiej w innej torbie. Można również zeskanować dokumenty i wysłać je na swojego maila.

Choć może się to wydawać bezcelowe, zawsze warto odwiedzić lokalny komisariat. Zaświadczenie o złożeniu doniesienia pozwala uniknąć późniejszych kosztów ponownego wyrobienia paszportu.

Z kolei na terenie Unii Europejskiej utrata paszportu nie wiąże się z niczym szczególnie uciążliwym. Do przekraczania granic wystarczy tu dowód osobisty, a paszport można wyrobić ponownie po powrocie do Polski. Często na granicy wcale nie ma kontroli.

Poza Unią Europejską

Gdy paszport zawieruszy się w kraju poza granicami Unii, powstaje problem. Bez niego nie można wrócić do domu. W stolicy można poszukać ambasady Polski, w innych miastach – konsulatu. Adresy są podane na przykład na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tam czekają na wypełnienie formularze, a także dodatkowe zadanie – potwierdzenie polskiego obywatelstwa. Można to zrobić, okazując ksero paszportu (przezornie zabrane ze sobą), inny dokument ze zdjęciem, lub prosząc towarzyszącą osobę (posiadającą dokumenty) o potwierdzenie swojej tożsamości. Jeśli paszport ma służyć jedynie powrotowi do kraju, wystarczy tymczasowy, w przeciwnym razie trzeba będzie zaczekać na normalny.

Koło ratunkowe

Może się zdarzyć i tak, że potwierdzenie obywatelstwa nie będzie możliwe – samotne podróże są takim ryzykiem. Wtedy ambasada lub konsulat kontaktują się z Polską, co znacznie przedłużą całą sprawę. Da się ją jednak załatwić.

A co, jeśli w państwie nie ma polskiej placówki? Wtedy dowolna placówka kraju należącego do Unii może wydać Europejski Dokument Podróży, pozwalający jednorazowo wrócić do domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here