Mimo tego, że dokumenty powinny być w podróży strzeżone jak oko w głowie, kradzieże czy zwyczajne zguby się zdarzają. Kiedy daleko od domu nagle okazuje się, że w torbie brakuje paszportu, nietrudno o panikę. Zamiast tego lepiej uspokoić się i działać metodycznie.
Przezorny zawsze ubezpieczony
Po pierwsze, oprócz samego paszportu, dobrze jest zabrać ze sobą jego ksero. To pomoże w udowodnieniu polskiego obywatelstwa. Ksero powinno być oczywiście schowane w innym miejscu, niż oryginał dokumentu – najlepiej w innej torbie. Można również zeskanować dokumenty i wysłać je na swojego maila.
Choć może się to wydawać bezcelowe, zawsze warto odwiedzić lokalny komisariat. Zaświadczenie o złożeniu doniesienia pozwala uniknąć późniejszych kosztów ponownego wyrobienia paszportu.
Z kolei na terenie Unii Europejskiej utrata paszportu nie wiąże się z niczym szczególnie uciążliwym. Do przekraczania granic wystarczy tu dowód osobisty, a paszport można wyrobić ponownie po powrocie do Polski. Często na granicy wcale nie ma kontroli.
Poza Unią Europejską
Gdy paszport zawieruszy się w kraju poza granicami Unii, powstaje problem. Bez niego nie można wrócić do domu. W stolicy można poszukać ambasady Polski, w innych miastach – konsulatu. Adresy są podane na przykład na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tam czekają na wypełnienie formularze, a także dodatkowe zadanie – potwierdzenie polskiego obywatelstwa. Można to zrobić, okazując ksero paszportu (przezornie zabrane ze sobą), inny dokument ze zdjęciem, lub prosząc towarzyszącą osobę (posiadającą dokumenty) o potwierdzenie swojej tożsamości. Jeśli paszport ma służyć jedynie powrotowi do kraju, wystarczy tymczasowy, w przeciwnym razie trzeba będzie zaczekać na normalny.
Koło ratunkowe
Może się zdarzyć i tak, że potwierdzenie obywatelstwa nie będzie możliwe – samotne podróże są takim ryzykiem. Wtedy ambasada lub konsulat kontaktują się z Polską, co znacznie przedłużą całą sprawę. Da się ją jednak załatwić.
A co, jeśli w państwie nie ma polskiej placówki? Wtedy dowolna placówka kraju należącego do Unii może wydać Europejski Dokument Podróży, pozwalający jednorazowo wrócić do domu.