Rury wentylacyjne nie są szczególnie medialnym tematem i na pierwszy rzut oka poszczególne typy niezbyt się od siebie różnią. To może dawać mylne wrażenie, że właściwie wszystkie będą równie dobre. A zagrożenia płynące z niewłaściwego doboru węży wentylacyjnych mogą być śmiertelnie groźne!

Hałas

Najczęstszym problemem, który może wynikać z założenia źle dobranych lub po prostu niskiej jakości węży wentylacyjnych, jest podwyższony poziom hałasu. Wysokiej klasy rury wentylacyjne nie muszą korzystać z żadnych ultranowoczesnych materiałów, jednak odpowiednie wykończenie wewnętrznej strony przewodu i właściwa sztywność pozwalają wyeliminować ryzyko podniesienia poziomu hałasu. Oczywiście to nie rura będzie głównym źródłem hałasu w układzie wentylacyjnym – przynajmniej w większości instalacji – ale jeśli zostanie źle dobrana, to może się wyraźnie przyczynić do zwiększenia uciążliwości.

Zatrucia

Jeżeli dobiera się węże wentylacyjne wyłącznie według kryterium ceny, to zawsze trzeba liczyć się z tym, że nawet jeśli teoretycznie będzie to właściwy typ, to jakość może być niezadowalająca. W związku z tym może dojść na przykład do szybszego przerwania ciągłości węża, co jest szczególnie groźne, jeśli służy on do odprowadzania potencjalnie groźnych par. Oczywiście już niewłaściwa wentylacja „zużytego” powietrza może przyczynić się na przykład do zachwiania równowagi w ciśnieniach gazów oddechowych, jednak w zakładach przemysłowych znacznie ważniejsze będzie zagrożenie przedostaniem się do atmosfery trujących par.

Pożar lub wybuch

Dobrze dobrane węże mogą być bardziej podatne na zatkanie. Nie musi ono zresztą prowadzić do całkowitego zamknięcia światła węża, czasem wystarczy stosunkowo niewielkie przewężenie, aby w konkretnym miejscu doszło do nagromadzenia pewnych gazów, które w określonych okolicznościach mogą sprowadzać zagrożenie wybuchem. Za każdym razem też trzeba liczyć się z tym, że temperatura węża będzie rosła w czasie eksploatacji. Prawidłowo dobrane rury wentylacyjne muszą wytrzymać nawet skrajną temperaturę przewidzianą dla danego zastosowania, a przy tych niskiej jakości nie można mieć gwarancji, że tak właśnie będzie.

Utrata wydajności

Na tle poprzednich zagrożeń to może się wydawać mało istotne, jednak potencjalna utrata wydajności będzie miała wpływ i na bezpieczeństwo, i na wydajność niektórych procesów produkcyjnych. A dojść może do niej nie tylko dlatego, że założony wąż będzie miał zbyt małą średnicę. Może być też po prostu kiepskiej jakości i na przykład będzie podatny na złamania lub zostanie odkształcony przez ciśnienie w przewodzie. Lepiej od razu wybrać dobre jakościowo rury wentylacyjne, niż później płacić za wymianę tych, które nie zostały dobrane stosownie do potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here