Wakacyjny wyjazd może być magicznym czasem odpoczynku od codzienności, który pozwoli nabrać sił na cały rok. Niestety, często powtarzamy błędy, które prowadzą do rozczarowań, frustracji i negatywnych emocji na urlopie. Oto garść wskazówek, którymi warto kierować się w planowaniu wypoczynku.

Codzienność zostaje za drzwiami

W jaki sposób można najskuteczniej popsuć sobie wakacje? Zabierając do walizki codzienność, zwłaszcza tę związaną z pracą, obowiązkami, terminami. Telefon najlepiej wyłączyć, z portalu społecznościowego się wylogować. Nie każdy samoistnie uszanuje nasz czas wypoczynku, dlatego też dobrym pomysłem jest ogłoszenie, że przez tydzień lub dwa jest się nieosiągalnym. Urlop nie jest dobrym momentem, by zastanawiać się nad życiem, planować budżet na jesień, martwić się relacjami z szefem czy szybko kończyć rozpoczęty jeszcze w pracy projekt.

Odpowiednie towarzystwo

Nie zawsze ci ludzie, z którymi przyjaźnimy się na co dzień, są też idealnymi kompanami na kilkudniowy urlop. Być może po spędzeniu ze sobą więcej niż dwóch dni zaczynamy się kłócić, albo przyjaciel woli raczej lenistwo na plaży, podczas gdy my preferujemy całodzienne wędrówki? Trudno będzie to pogodzić. Dlatego lepszą opcją jest dobranie znajomych według ulubionej, wspólnej aktywności, niż stawianie na bliskie sympatie z pracy czy uczelni. Z kolei wyjazd z partnerem wymaga dialogu – warto jeszcze w domu przedstawić sobie wzajemnie swoje marzenia i oczekiwania, zamiast liczyć na tajemną nić porozumienia.

Brak planów?

Ostatnia wskazówka dotyczy planowania. Wybierając się na urlop, nie zapełniajmy każdego dnia i godziny z góry ustaloną treścią. Warto oczywiście rozpisać sobie pewne ramy – miejsca do zobaczenia, aktywności do wypróbowania. Jednak codzienny, napięty od rana do nocy grafik to raczej atrybut tygodnia w pracy, nie wakacyjnej laby. Zamiast tego spróbujmy pozostawić sobie czas wolny, niech nowe zajęcia i pomysły pojawiają się spontanicznie – tak mało jest miejsca na spontaniczność w codziennym życiu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here