Towarzystwo dzieci w podróży może stać się utrapieniem dla obu stron, lub świetnym dopełnieniem. Wszystko zależy od stopnia zorganizowania i nastawienia dorosłych. W jaki sposób podróżować z dziećmi, żeby wszystko się udało?

Jak się spakować?

Dzieci mają skłonności, by namawiać rodziców do zabrania połowy swoich zabawek. Miś będzie tęsknił sam w domu, a ukochany samochód przecież nie może czekać. Nie warto dopychać ostatnich miejsc w samochodzie i w panice wyrzucać ciepłej bluzy oraz dodatkowej pary skarpet, by tylko zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa i nie wdawać się z nim w sprzeczki. Lepiej dzień przed podróżą wytłumaczyć maluchowi, że miejsce jest ograniczone i musi wybrać dwie lub trzy zabawki. Nie ma powodu, by martwić się, że będzie za nimi tęsknił podczas pobytu – zabawy na powietrzu i nowi, ciekawi rówieśnicy świetnie odciągną jego uwagę.

Na deszczowe wieczory najlepiej przygotować się, zabierając proste gry planszowe, kolorowanki lub bajki na MP3. Jeśli to możliwe, lepiej będzie na czas urlopu zrobić dziecku wolne od gier komputerowych i filmów.

Miejsce zakwaterowania

Hotel, w którym zatrzymuje się rodzina z małym dzieckiem, powinien przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo i wysoki standard higieniczny. Nie musi być luksusowy, jednak czysta pościel, ciepła woda i cisza nocą to podstawa. Warto sprawdzić, jakie miejsca polecają inne rodziny z dziećmi, lub po prostu dopóki maluch nie podrośnie, rezerwować sprawdzone pokoje.

Odpowiedni program

Warto już na etapie planów pamiętać, żeby rozrywki dostosować do wieku i zainteresowań dziecka. Nie oznacza to oczywiście, że należy zrezygnować ze wszystkich „dorosłych” rozrywek, jak teatr, wystawy, ciekawe muzeum czy wielogodzinne marsze po górach. Trzeba jednak ograniczyć ich ilość i sprytnie przeplatać je z wizytami w parku rozrywki, zoo czy fascynujące gospodarstwo agroturystyczne. Dzieci są niezwykle ciekawe świata i chcą uczyć się w podroży – będą zadawały wiele pytań i z ciekawością obserwowały świat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here