Oczka wodne to popularne rozwiązania w naszych ogrodach, które dodają im ciekawego charakteru i sprawiają, że nawet najbardziej wymagający mieszkańcy mogą cieszyć się z atrakcyjnego otoczenia. Jednak aby rzeczywiście cieszyć się pięknem oczka wodnego, warto zadbać o jego odpowiednie wyposażenie.

Pompy i filtry

Niezależnie od tego, czy chcesz, aby w twoim oczku wodnym mieszkały ryby, czy może zdecydujesz się jedynie na roślinne zagospodarowanie toni, warto zainstalować w zbiorniku pompę i filtr, które sprawią, że będzie ona w stałym obiegu. Dzięki temu będzie lepiej napowietrzona i przyczyni się do lepszego rozwoju organizmów, które zamieszkują toń. Zmniejszy też szansę na rozwój bakterii, które lubią wody pozostające w bezruchu.

Co więcej, filtry pomogą w oczyszczaniu zbiornika z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń stałych i biologicznych. Odfiltrowują i wyłapią martwe kawałki roślin czy resztki pokarmu, jeśli w naszym oczku wodnym mieszkają rybki. Pomogą także w usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii za pomocą filtrów biologicznych.

Jeśli to jeszcze za mało, możesz dodać do wyposażenia sterylizator, który dodatkowo pozbędzie się wszystkich bakterii, pierwotniaków i innych drobnoustrojów.

Ogrzewanie

Jeśli twój zbiornik nie stoi zupełnie pusty, powinieneś zadbać o to, aby nie zamarzał zimą. Utrzymanie odpowiedniej temperatury będzie szczególnie ważne, jeśli zdecydowałeś się na hodowlę rybek w swoim oczku wodnym. Właśnie wtedy musisz zwrócić uwagę na zainstalowanie odpowiedniej grzałki, która zabezpieczy je przed wyziębieniem i śmiercią w trakcie chłodniejszych miesięcy.

Oświetlenie

Na pewno wiesz, że ładny ogród to oświetlony ogród. Światła potrafią dodać klimatu i wydobyć z naszego otoczenia te cechy, które są najlepsze. Prawda ta dotyczy również oczek wodnych. dlatego jeśli chcesz w pełni cieszyć się pięknem swojego, powinieneś zadbać o jego oświetlenie. Wystarczy nawet kilka małych, dekoracyjnych, kolorowych lampek, a na pewno oczko wodne zaprezentuje się jeszcze bardziej atrakcyjnie.

Dekoracyjne dysze

Ostatnim elementem wyposażenie w oczku wodnym, o którym chcielibyśmy wspomnieć, są dysze dekoracyjne. Są to niewielkie urządzenia, które wystarczy dopasować do odpowiednich pomp, aby uzyskać wspaniałe, widowiskowe efekty. Pozwolą one na wypuszczanie wody do zbiornika w atrakcyjny sposób, na przykład w kształcie tulipana, grzyba czy klosza wodnego. Dzięki temu monotonia ogrodu zostanie przerwana i cała okolica nabierze jeszcze bardziej zachwycającego charakteru. Co więcej, na większość osób plusk wody działa bardzo kojąco, pomagając w wyciszeniu się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here