Chodzenie po górach to jeden z tych sportów, które wymagają odpowiedniego przygotowania. Gdy trasa została obrana, a towarzystwo – dobrane, wówczas pozostaje nam przygotowanie odpowiedniego osprzętu. Ważne jest dobre przemyślenie wyposażenia, jako że nie chcemy brać ze sobą zbyt dużej ilości bagażu. Co trzeba zabrać ze sobą koniecznie, aby nie dać się zaskoczyć pogodzie?

Podstawowe przygotowania do wycieczki

Dobrze jest upewnić się, jakie są prognozy pogody na dany dzień. Wówczas łatwiej nam będzie wybrać to, co koniecznie będzie potrzebne – chociaż lekki płaszcz przeciwdeszczowy warto mieć przy sobie zawsze. Do tego należy oszacować czas, w jaki przejdziemy daną trasę. Pod uwagę wziąć trzeba możliwości każdego z członków grupy, tak by nikt nie zostawał w tyle. Koniecznym jest również wzięcie mapy, jako że znaki na szlakach mogą być czasami zwodnicze – w końcu nieraz wskazują one na cele pośrednie, a nie na bezpośrednie destynacje. Poza tym nie zawsze nasze plany muszą pójść tak, jakbyśmy się tego spodziewali. Na takie wypadki zawsze warto mieć za sobą szczegółową mapę. Jeśli jesteśmy początkujący, wówczas powinniśmy odbywać pierwsze wyprawy z bardziej doświadczonymi wędrownikami.

Plecak – jaki i co do niego włożyć?

Wybór plecaka, jako głównego akcesorium do przenoszenia rzeczy, wydaje się rzeczą kluczową. Możemy wybrać odpowiedni model w zależności od tego, ile się w nim zmieści i z jakimi warunkami pogodowymi przyjdzie się nam zmierzyć.

  • Modele 20-25 litrów – takie plecaki świetnie nadają się na wyprawy jednodniowe. Lżejsze modele przydadzą się głównie na letnie wycieczki. Fani zimowej wspinaczki muszą koniecznie sprawdzić, czy na plecaku znajdują się elementy, które umożliwiają przyczepienie czekanów lub raków.

  • Plecaki od 35 do 50 litrów – dobre na kilkudniowe wycieczki latem i zimą. Komin tego plecaka powinien zapewniać nam ok. 30% całej objętości. Im lżejszy jest dany model tym lepiej – jego waga nie powinna przekraczać półtora kilograma.

  • Modele do 80 litrów – ten rodzaj plecaków przeznaczony jest na krótsze lub dłuższe trekkingi, a także na wspinanie. W pewnym momencie pojemność przestaje mieć tak ogromne znaczenie, a najważniejszym staje się funkcjonalność plecaka oraz wszelkie systemy, które sprzyjają jego noszeniu. Spokojnie starczy nam na kilkudniową wyprawę.

Niezbędnik plecaka – apteczka

To konieczny element wyposażenia naszego plecaka. Skład apteczki może różnić się pod różnymi względami. Zawsze jednak warto mieć przy sobie:

  • plaster (najlepiej w dwóch rozmiarach),

  • opatrunek na obtarcia,

  • bandaż i gazę jałową,

  • leki przeciwbólowe, rozkurczowe oraz na zatrucie pokarmowe,

  • pęsetę do usuwania kleszczy,

  • maseczkę do sztucznego oddychania,

  • kilka saszetek rozgrzewającego napoju.

Zestaw znajdujący się w apteczce może się różnić w zależności od tego, gdzie będziemy się wspinać. Powyżej pewnych wysokości należy brać ze sobą leki przeciwko chorobie wysokościowej. Czasami potrzebny nam jest antybiotyk na silne infekcje. Przed każdą wyprawą warto dokładnie przyjrzeć się zawartości apteczki i ustalić, co w niej jest konieczne, a co będzie tylko zajmować miejsce w plecaku.

Kijki, czyli o zaletach trekkingu

Trekking to wspinanie się z użyciem kijków. Amatorów tego sportu przybywa, jako że kijki znacznie odciążają stawy, które mogą dawać się we znaki po kilkugodzinnym marszu. Dzięki nim tempo marszu wyrównuje się, co dobrze wpływa na budowanie kondycji. Kijki trekkingowe dobieramy zawsze w zależności od naszego wzrostu, choć istnieją modele regulowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here