Wózek do samolotu – co trzeba wiedzieć?

0
1666

Wózek dziecięcy w samolocie traktowany jest różnie, w zależności od regulaminów poszczególnych linii. Niezależnie jednak od zasad panujących na pokładzie, jest kilka kluczowych cech, jakie powinien posiadać wózek, z którym łatwo jest podróżować.

Zasady przewozu wózków w poszczególnych liniach

W niektórych liniach lotniczych warunki preferencyjne dla dzieci są mniej korzystne niż w innych. Przykładowo, w Emirates dzieci o wadze poniżej 11 kg mogą korzystać z dostępnych na pokładzie łóżeczek oraz poduszek i kocyków. Z kolei na pokładach samolotów Finnair, niezależnie od klasy, niemowlętom podróżującym na kolanach opiekuna zawsze przysługuje sztuka bagażu rejestrowanego o wadze do 23 kg oraz składany wózek i fotelik samochodowy. Są linie, gdzie tylko niemowlęta mają bezpłatny bilet, a wszystkie inne elementy ich bagażu są płatne dodatkowo. Przepisy lotnicze są skomplikowane i uzależnione nie tylko od siedziby linii lotniczych, ale również krajów, do których dane linie latają. Niezależnie od tego, czy wózek dla malucha jest dodatkowo płatnym bagażem, czy jest traktowany jak niezbędny małemu pasażerowi darmowy bagaż, zawsze jego pojawienie się na pokładzie samolotu trzeba wcześniej zgłosić. Warto też przed odlotem doczytać na stronach linii lotniczych jakie są procedury postępowania z bagażem, jakim jest wózek dziecięcy.

Cechy dobrego wózka do samolotu 

Oczywistym jest fakt, że wózek, jaki zabieramy ze sobą w podróż samolotem, powinien być przede wszystkim lekki i dobrze się składać. W przypadku niektórych linii waga wózka będzie miała znaczenie przy klasyfikowaniu go jako konkretnego rodzaju bagażu. Waga jest jednak ważna nie tylko na pokładzie, ale również przed i po podróży. Znacznie łatwiej z małym, lekkim wózkiem i dzieckiem na ręku zapakować się do taksówki czy samochodu, jeśli podróżujemy w zestawie: osoba dorosła + dziecko. 

Idealne wózki do samolotu to wszystkie te, które składają się w jeden element, tzn. siedzisko i stelaż nie są składane osobno. Wózek powinno dać się zapiąć w taki sposób, który uniemożliwi jego przypadkowe rozłożenie się w trakcie lotu. Zawsze podczas odprawy bagażu czy przejść między częściami lotniska wózek o coś się otrze lub ktoś go zahaczy, dlatego materiały, z jakich wózek jest wykonany, koniecznie muszą być na tyle solidne, by tkanina się nie rozerwała, a farba na stelażu nie odprysła po przypadkowym uderzeniu. Rodzice, którzy często latają z wózkami, radzą by wybierać raczej wózki w ciemnych kolorach, zwłaszcza jeśli będą używane bezpośrednio po locie. Wszystko dlatego, że nie da się wykluczyć deszczu, przypadkowych zabrudzeń i innych okoliczności, które spowodują pojawienie się na tkaninie wózka plam. Niemniej istotne, zwłaszcza w przypadku podróży tylko jednej osoby z dzieckiem jest rozkładanie i składanie wózka jedną ręką. Lepiej nie liczyć na pomoc obcych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here