Królowa Borowiackich Rzek – Brda – to wymarzone miejsce na spływ kajakowy dla osób rozpoczynających swoją przygodę z kajakarstwem. Spływ Brdą z firmą Agrokajaki oferuje wszystko, co najlepsze w aktywnym wypoczynku nad wodą: stosunkowo łatwy do przepłynięcia i świetnie oznakowany szlak, posiadający rozwiniętą infrastrukturę w postaci bazy noclegowej i biwaków. Najważniejsze jest to, że spływy kajakowe Brdą posiadają swój niesamowity i niepowtarzalny urok. Spływ Brdą to nie tylko emocje związane z samą rzeką. Brda zaniesie kajakarzy na piękne jeziora i poprowadzi przez tajemnicze lasy. Osobom rozpoczynającym przygodę z kajakarstwem Brda pozwoli zakochać się w kajakach bez pamięci.

Brda jest lewym dopływem Wisły. Zdecydowana część szlaku leży w otulinie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” oraz na terenach Zaborskiego i Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Dorzecze Brdy składa się z ponad czterdziestu dopływów oraz licznych jezior. Początek rzeki odnajdziemy w Jeziorze Smołowym, a górny odcinek szlaku kończy swój bieg wpadając do jeziora Szczytno. Środkowy odcinek Brdy przepływa przez rynnowe jeziora Równiny Charzykowskiej, następnie rzeka biegnie przez Bory Tucholskie, aby znaleźć swe ujście do Wisły powyżej Fordonu.

Szlak Brdy uważany jest za jeden z łatwiejszych. Na trasie znajduje się niewiele przeszkód, szczególnie w jej środkowej części. Brda doskonale nadaje się na spływ z rodziną lub pierwsze doświadczenia z kajakiem – z Agrokajakami możliwe jest zorganizowanie różnego typu spływów, dopasowanych do konkretnych potrzeb jego uczestników. Sama rzeka jest bardzo dobrze przygotowana do goszczenia kajakarzy. Rozbudowana infrastruktura turystyczna w postaci ośrodków wypoczynkowych, przystani wodnych i prywatnych pól biwakowych sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wyjątkiem jest jedynie górny odcinek Brdy – tutaj niezbędny będzie własny namiot.

Szlak Brdy zwyczajowo dzieli się na trzy etapy. Pierwszy to tzw. odcinek górny – od źródeł do jeziora Szczytno. Będzie doskonały dla osób lubiących przenoski, przeszkody, wąskie koryto i szybki nurt. Na swojej drodze spotkamy dwie stałe przeszkody: jaz zastawkowy i młyn w Starej Brdzie. Przy odrobinie szczęścia i wyczucia czasu jest szansa na zauważenie schodzących do brzegów rzeki jeleni, saren czy dzików. W 300-stu letnim lesie bukowym leżącym przy Jeziorze Szczytno ustanowiono rezerwat przyrody, w którym znajduje się kilkaset gniazd kormoranów i czapli.

Środkowy odcinek Brdy – od jeziora Szczytno do Zapory w Mylofie, to etap najbardziej uczęszczany i lubiany. Rzeka płynie tu szeroko i zazwyczaj spokojnie, co przesądza o popularności tego odcinka. Jest on najchętniej wybierany na spływy rodzinne i dla początkujących. Niezaprzeczalną atrakcję stanowią malownicze jeziora: Szczytno, Charzykowskie, Długie oraz Łąckie.

Dolny odcinek Brdy – poniżej Mylofu, charakteryzuje się większym spadkiem rzeki . Nurt jest tutaj bystry, choć daleko mu do górskich potoków. Na tym odcinku rozpoczynają się przepiękne lasy sosnowe, a w okolicy Tucholi trafimy na Piekiełko – urokliwy przełom z licznymi bystrzami. Trochę dalej zaczyna się największe i jedno z najpiękniejszych jezior na całym szlaku – Koronowskie. Pokonując Zalew Koronowski, dopłynąwszy do Bydgoszczy warto wpłynąć wraz z Brdą do Wisły.

Podsumowując, szlak Brdy oferuje możliwość aktywnego spędzenia zarówno kilku dni jak i kilku tygodni w ciekawy sposób. Wyprawę można rozszerzyć o eksplorację bocznych dopływów, bądź zorganizować krótszy kilkudniowy spływ jedynie wybranym fragmentem rzeki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here