Odra – będąca zaraz po Wiśle, drugą rzeką Polski, stanowiącą najdłuższych polski szlak śródlądowy żeglugi i choć naznaczona wieloma klęskami, w ostatnim czasie odzyskuje blask na nowo. Stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku o cennych walorach przyrodniczych.

Krótki rys geograficzny

Odra (łac. Viadrus, Oddera, niem. Oder, cz. Odra) jest rzeką Europy Środkowej, w zlewisku Morza Bałtyckiego, która przepływa przez tereny Czech, Polski oraz Niemiec.
Parametry rzeki są następujące:
– długość 854,3 km, z czego 742 km w Polsce (niegdyś miała ponad 1000 km długości, ale w wyniku regulacji została skrócona);
– powierzchnia jej dorzecza obejmuje 118 861 km2, z czego w Polsce 106 056 km2.

Odra ma swoje źródło we wschodnich Czechach, w Górach Odrzańskich (Sudety), na wysokości 634 m n.p.m, a uchodzi do Roztoki Odrzańskiej – zatoki Zalewu Szczecińskiego, przy północnej granicy miasta Police. Największymi miastami usytuowanymi nad Odrą są Wrocław, Szczecin, Ostrawa, Zielona Góra i Opole.

Krótki rys historyczny

Pierwotna Odra była dziką, krętą i nieokiełznaną rzeką, wykorzystywaną jedynie do celów rolniczo – gospodarczych. W XVIII wieku, kiedy to władze pruskie dokonały pewnych regulacji na rzece, wzrosła na niej żegluga. Do bardziej intensywnych prac regulacyjnych powrócono z początkiem XIX wieku i z przerwami trwały one do I wojny światowej. Po Traktacie Wersalskim Odra uzyskała status międzynarodowy. W czasie II wojny światowej wykorzystywano ją głównie do celów wojskowych, a po zatopieniu przez Niemcy taboru pływającego pod koniec wojny, port został zablokowany. Dopiero po 1947 roku, kiedy naprawiono całą infrastrukturę portową, możliwe było na nowo pływanie po całej długości Odry oraz przywrócenie żeglugi. Od 2012 roku, wraz z przewiezieniem ostatnich ton węgla z Gliwic do Wrocławia, nie ma już na Odrze regularnej żeglugi.

Odra odżywa

W ostatnich latach rzeka ta zyskuje na znaczeniu, ze względu na swoje walory przyrodnicze i staje się coraz większą atrakcją turystyczną choćby Wrocławia. Miasto to położone nad Odrą oraz mające najwięcej mostów w Polsce jest idealnym miejscem na spędzenie miłych chwil właśnie nad rzeką. We Wrocławiu powstaje coraz więcej miejsc, gdzie rzeka stanowi główną atrakcję – są to różnego rodzaju plaże, mariny czy też wypożyczalnie sprzętu, umożliwiające poznanie miasta z innej perspektywy.

Z roku na rok przybywa chętnych do spędzania wolnego czasu właśnie nad rzeką. I wcale nie muszą być to spacery bulwarami czy też pikniki organizowane na nadodrzańskich wałach.

Kajakiem czy łódką po Odrze, a może rejs statkiem

Wypożyczenie kajaka czy łódki jest świetną alternatywą dla tradycyjnego zwiedzania. Można popłynąć na przykład z przystani – Zwierzynieckiej przy ZOO czy Zatoce Gondoli przy bulwarze Dunikowskiego. Wypożyczenie sprzętu nie stanowi dużego wydatku, a mapy Odry wliczone są w cenę biletu. Tras jest co najmniej kilka od krótszych po całodniowe.
Możliwe są również rejsy statkiem oferujące atrakcyjne trasy godzinowe, całodniowe lub nocne.

Na rejs po odrze zaprasza Wrocławska firma oferująca wygodne apartamenty dla żeglaży  http://www.kingsapartment.pl/apartamenty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here