Medycyna podróży jest dosyć nową specjalizacją, która jest obecna na prozdrowotnym rynku w naszym kraju.

Lekarze, którzy przyjmują pacjentów w gabinetach medycyny podróży, potwierdzają, że tak naprawdę dopiero od kilku lat widać wyraźnie wzmożone zainteresowanie ich pracą. Wszystko dlatego, że to teraz Polaków stać na zagraniczne wyjazdy w odległe zakątki świata. I właśnie po to jest medycyna podróży. To ona ma chronić turystów, którzy planują dalekie wyjazdy, by te przebiegły w pełnym komforcie, a ci, którzy realizują właśnie taki urlop, wrócili z niego zdrowi.

Czym zajmuje się medycyna podróży?

Do gabinetów medycyny podróży powinny pukać przede wszystkim osoby, które w niedalekiej przyszłości planują wyjazd w odległe zakątki świata. Lekarz przygotuje takich turystów do wakacji w taki sposób, by te przebiegły w pełnym zdrowiu. Jeśli w danym regionie obowiązują szczepienia ochronne, ponieważ występuje tak zwiększone ryzyko zarażenia się konkretną chorobą zakaźną, lekarz medycyny podróży właśnie takowe zaleci i podpowie również, jak zachować profilaktykę prozdrowotną.

Co więcej, do większości zakątków świata można podążać swobodnie, a szczepienia nie są obowiązkowe. Okazuje się jednak, że są zalecane, by zyskać pełną ochronę przed niebezpiecznymi chorobami. Chyba nikt z nas nie chce, by wyjazd został zakłócony zarażeniem durem brzusznym, który w każdym przypadku powoduje szereg niekomfortowych dolegliwości, a w skrajnych przypadkach nawet groźne powikłania, w tym śmierć.

Lekarz medycyny podróży wskaże więc, jakie szczepienia należy bądź warto wykonać, w jakich odstępach czasu, by zapewnić sobie odpowiednią ochronę. Medycyna podróży to też szereg działań profilaktycznych – w tropikach nie zaleca się na przykład jedzenia surowych owoców czy picia wody z nieznanego źródła. Lekarz przedstawi, jak zachować się w przypadku zaobserwowania pierwszych niekorzystnych dolegliwości, co zrobić po ukąszeniu owada czy jakie leki warto ze sobą zabrać.

Medycyna podróży przydaje się także w przypadkach, kiedy to do nas przybył ktoś z dalekich części świata, a nie mamy pewności, czy nie jest zarażony chorobą zakaźną, która w naszym środowisku mogłaby szybko wywołać epidemię. Takie osoby powinny zostać poddane konkretnym badaniom, a nawet kwarantannie ochronnej. To ważne, jeśli mieliśmy kontakt z osobą, która może zarażać.

Medycyna podróży coraz bardziej popularna

Okazuje się, że do tej pory albo nie interesowaliśmy się wcale działaniami profilaktycznymi w obliczu zagranicznego wyjazdu albo wszelkie kwestie kierowaliśmy do lekarza rodzinnego czy też internisty. Cieszy fakt, że powstała medycyna podróży, która specjalizuje się typowo w tym zakresie. Dzięki temu mamy pewność najwyższej ochrony, otrzymania najlepszych porad i przygotowania do wycieczki poza granice Polski na wysokim poziomie. Dzięki temu egzotyczne wakacje będziemy wspominać miło, a czas spędzony w odległym zakątku świata stanie się przygodą życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here