Małopolska słynie z przepięknych krajobrazów, nie trzeba długo szukać żeby je znaleźć. Znajduje się w niej aż 6 parków narodowych. Z czego pięć stanowi ważną część systemu ochrony przyrody Karpat. Małopolska jest obszarem, który przyciąga masę turystów, bez względu na porę roku. Zimą najczęściej przyjeżdzają tu pasjonaci sportów zimowych. A latem miłośnicy wycieczek pieszych.

Źródło: https://www.poprostukasia.pl/najpiekniejsze-parki-narodowe-malopolski/

Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy jest najpopularniejszym parkiem narodowym Małopolski. Powstał w 1955 roku, a jego zasięg roznosi się praktycznie na cały obszar Tatr. Najwyższym szczytem są Rysy, które przyciągają co roku ogromną ilość osób, które uwielbiają zdobywać szczyty. Z kolei najniższym punktem jest Dolina Porońca. W Tatrzańskim Parku Narodowym można spotkać klimat piętrowy, co ma wpływ na występowanie fauny i flory wysokogórskiej.

Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy zdobył ogromną popularność dzięki malowniczym polanom i szczytom, które znajdują się na jego terenie. Najwyższy szczyt to Gorców Turbacz, mimo że znajduje się poza parkiem narodowym, można powiedzieć że jest główną jego atrakcją. Wiele osób wyznacza sobie go jako cel swojej wędrówki. Najprostszy dojazd do Gorczańskiego Parku Narodowego jest z Nowego Targu lub Rabki.

Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy powstał w roku 1932, to co go wyróżnia na tle pozostałych parków, to różnorodność warunków środowiskowych. Posiada dzięki temu dość okazałą faunę i florę. Chroni przede wszystkim skaliste szczyty Pienin Właściwych, z wspaniałymi szczytami Trzech Koron i Sokolicy. Główną atrakcją dla turystów, którzy wybierają się w to miejsce jest spływ Dunajcem, podczas którego jest możliwość zobaczenia skał pienińskich szczytów, które opadły. Najłatwiej do parku trafić z uzdrowiska w Szczawnicy, bądź z Krościenka.

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym parkiem narodowym w Małopolsce. Leży w niewielkiej odległości od Krakowa. Jego obszar obejmuje 2145,62 hektarów. Turystów przyciągają tu opowieści o powstawaniu słynnych jurajskich skałek. Oprócz tego pragną oni zobaczyć te najbardziej popularne, takie jak słynna Maczuga Herkulesa czy Brama Krakowska.

Zobacz też: http://warsawovernight.pl/aquapark-w-zakopanem-znakomita-atrakcja-dla-dzieci-i-nie-tylko/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here