Jednym z często powtarzanych mitów dotyczących rodzicielstwa jest ten o ograniczeniu wolności. Podróż z dzieckiem to męczarnia, nie warto jej nawet planować… nic z tych rzeczy. Wystarczy nieco się przeorganizować i dobrze zaplanować wyjazd, żeby był on świetną przygodą zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieciaków.

Co uwzględnić w bagażu?

Przede wszystkim, trzeba zadbać o komfort dziecka. Jeśli jego potrzeby będą zaspokojone, także i rodzice oszczędzą sobie stresu. Wszelkie specjalne zakupy powinny być podyktowane realną potrzebą. W komfortowym hotelu nie przyda się łóżeczko z moskitierą, będzie stanowiło jedynie nadprogramowy, bezużyteczny bagaż. Za to na kempingu może spełnić bardzo ważną rolę. Jak zdecydować, co jest naprawdę ważne? Nic nie zastąpi tu doświadczenia. Z pewnością pierwsze wspólne wyjazdy będą niedoskonałe – niejednokrotnie okaże się, że czegoś jest za dużo, czegoś znów za mało. Z wyjazdu na wyjazd pakowanie będzie jednak coraz łatwiejsze.

Dla małych dzieci przebywanie z dala od domu jest wielkim, emocjonującym wydarzeniem. W bagażu powinno się znaleźć miejsce na ulubionego misia, koc czy książeczki. Te przedmioty zapewniają maluchom poczucie bezpieczeństwa. Rozsądna liczba zabawek czy gry planszowe dla starszych dzieci pozwolą także wypełnić czas, gdy trafi się dzień lub dwa z kiepską pogodą. Warto także celować w miejsca, które wypróbowały już inne rodziny z dziećmi – zwłaszcza, gdy maluch dopiero zaprawia się w turystycznych bojach.

Nie taki diabeł straszny…

Pierwsze podróże z małymi dziećmi wymagają zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń. Nie muszą jednak wcale oznaczać ograniczenia wolności, uciążliwych problemów i zmęczenia. Warto przełamać się i jak najszybciej zacząć pokazywać dziecku plusy podróżowania. Jak inaczej maluch może się nauczyć, że dalsze i bliższe wyprawy to sama przyjemność? Co więcej, towarzystwo dziecka może całkiem zmienić jakość podróży, także na plus. Jego nieustanna ciekawość i odmienne spojrzenie na pewno okażą się inspirujące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here