Wynagrodzenie to nie wszystko

0
1549

Dobry pracownik to zmotywowany pracownik. Ważne jest zatem by odpowiednio motywować pracowników i dbać o to by dobrze czuli się w swojej pracy. W Polsce nadal kluczowym elementem motywacyjnym jest poziom wynagrodzenia. Ale coraz częściej pracownicy zwracają uwagę na pozapłacowe benefity, które mogą uzyskać w pracy i pracodawcy, którzy je oferują od razu zyskują lepszą pozycję na rynku pracy.

Świadczenia pozapłacowe – czyli co?

Przez świadczenia pozapłacowe rozumie się wszystkie niefinansowe elementy wynagrodzenia. Będą to zarówno szkolenia czy dofinansowanie nauki języków czyli takie benefity, które przy okazji poprawiają jakość zatrudnianej kadry, jak i wszelkiego rodzaju ubezpieczenia na życia, zdrowotne czy karty sportowe.

Wbrew pozorom takie dodatkowe formy wynagrodzenia nie są jedynie kosztem dla pracodawcy. Pozwalają one utrzymać odpowiedni poziom motywacji wśród pracowników, ale także mają wpływ na poprawę ich lojalności. A należy pamiętać, że pozyskanie i wyszkolenie nowego pracownika też stanowi koszt dla pracodawcy, i to często niemały.

Warto też pamiętać, że pracodawca, który wspiera pracowników w dbanie o ich zdrowie i tężyznę fizyczną poprzez dofinansowanie kart sportowych czy ubezpieczeń zdrowotnych zyskuje też w inny sposób. Zadbani i wysportowani pracownicy mają mniejszą szansę zachorować, a zatem nie trzeba ponosić kosztów związanych z często absencją wśród załogi.

Jak trafić w gusta pracowników?

Trudno jest czasem zadowolić wszystkich pracowników oferując im z góry określony pakiet benefitów. Dlatego dobrą alternatywą jest współpraca z programem kafeteryjnym. Takie platformy jak na przykład Nais pozwalają pracownikom samemu wybierać interesujące ich benefity. Zasada działania jest bardzo prosta, pracodawca oddaje pracownikowi do dyspozycji pewną pulę środków, za które ten może kupić to, co akurat najbardziej go interesuje. Przykładowo Nais oferuje możliwość wykupu zajęć sportowych, a także zakupu biletów do kina czy na koncerty, książek czy nawet ubrań. Dodatkowo w systemie Nais pracownicy mogą organizować wspólne zrzutki na przykład z okazji urodzin czy jubileuszu jednego z nich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here