Pełne uroku pasma Pienin i dziewicza przyroda parku narodowego sprawiają, że Sromowce Niżne każdego roku są odwiedzane przez turystów spragnionych wypoczynku wśród zieleni i ciszy. Niewielka miejscowość niczym nie przypomina zatłoczonego Zakopanego czy Karpacza. W Sromowcach można jednak liczyć na rozwiniętą bazę turystyczną i noclegową.

Sromowce Niżne – wypoczynek nad Dunajcem

W Sromowcach Niżnych zamieszkuje jedynie około 1000 mieszkańców, jednak walory turystyczne okolic i samej miejscowości są znane od setek lat. Założenie wsi datuje się na pierwszą połowę XIV wieku. Miejscowość znaczenie turystyczne zyskała natomiast w 1832 roku, który uznaje się za datę rozpoczynającą historię spływów Dunajcem ze Sromowiec do Szczawnicy. W 1934 roku we wsi założono Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, działające aż do dzisiaj. Rafting Dunajec nadal cieszy się tu ogromną popularnością wśród turystów. Spływ łodziami flisackimi przełomem rzeki nie jest jednak jedynym sposobem na poznanie piękna Dunajca. Nad przepływającą przez wieś rzeką wybudowano kładkę pieszo-rowerową, dzięki której można zwiedzić Czerwony Klasztor oraz przedostać się do Drogi Pienińskiej, rozciągającej się nad prawym brzegiem Dunajca aż do Szczawnicy.

Turyści chętnie wybierają się również na piesze wycieczki po szlakach. Ze Sromowiec Niżnych można dostać się na Trzy Korony, Czerwony Klasztor z XIV wieku oraz na Górę Zamkową z grotą Św. Kingi. W samej wsi można zwiedzić Kościół Św. Katarzyny, datowany na 1513 rok. We wnętrzu świątyni znajduje się cenny tryptyk gotycki z końca XIV wieku oraz chrzcielnica drewniana z XVI wieku. Obecnie kościół jest nieużytkowany w celach religijnych – mieści się z nim galeria rzeźby i malarstwa. Ostatnią mszą w świątyni była pasterka odprawiona 24 grudnia 1986 roku.

Sromowce Niżne na każdą kieszeń

Noclegi Pieniny są dostępne w różnych cenach, jednak w przypadku Sromowiec Niżnych są one przystępne dla każdego. Jedna osoba może znaleźć nocleg już od 30 złotych za dobę, dzięki czemu Sromowce są dobrym wyborem zarówno na krótki wypad weekendowy, jak i na dłuższy pobyt we wakacje lub ferie. Miejscowość jest idealną bazą noclegową nie tylko dla osób zainteresowanych spływem Dunajcem, ale i zwiedzaniem dalej położonych atrakcji. Z niewielkiej wsi łatwo dotrzeć do Wąwozu Homole, Rezerwatu Biała Woda, na Wysokie i Zielone Skałki, jak również do Jeziora Czorsztyńskiego i na Zamek w Czorsztynie. Co ważne, w Sromowcach można wynająć rowery i zwiedzać Pieniny aktywnie, podziwiając widoki z jednośladu zamiast zza szyby samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here