Na kilka ostatnich miesięcy przed rozpoczęciem sezonu rozliczeń podatku dochodowego dla znacznej liczby podatników w naszym kraju kwestia wyboru odpowiedniej metody przygotowania zeznania rocznego pozostaje równie aktualna jak zawsze. PIT rozliczenie online stanowić może idealną alternatywę dla tych wszystkich z nas, którzy nie spodziewają się w przyszłym roku mieć zbyt wiele czasu na przygotowanie deklaracji PIT.

Na czym polegają PITy roczne przez Internet?

PIT elektroniczny, czy też tradycyjne papierowe formularze podatkowe — przyznać trzeba, że coroczne rozliczenie PIT to coś, co niewątpliwie opóźnić możemy, ale jedynie do pewnego stopnia. W przyszłym roku 30 kwietnia stanowi dla większości z nas nieprzekraczalny termin, do którego upłynięcia nasze deklaracje powinny znaleźć się w tej lub innej formie, w najbliższym urzędzie skarbowym. Oczywiście nie można polecać czekania z rozliczeniem do momentu, w którym jedynym rozsądnym wyborem będą PITy roczne online, jednak warto pamiętać, że sprawdzą się one znakomicie nawet na dziesięć minut przed ostatecznym terminem.

Wiele napisano na temat przewag, jakie mają PITy elektroniczne nad papierowymi formularzami tradycyjnie przekazywanymi bądź przesyłanymi do urzędu skarbowego. Zazwyczaj podkreśla się łatwość obsługi najnowszych wersji aplikacji podatkowych i rzeczywiście w ciągu kilku ostatnich lat dało się zaobserwować szczególne wysiłki firm oferujących tego rodzaju oprogramowanie skupione właśnie na wyeliminowaniu zbędnych, jak się okazało trudności – z jakimi wiązało się przygotowanie deklaracji online jeszcze przed kilku laty. W rezultacie najnowsze PITy roczne są najczęściej wysoce dopracowanym narzędziem rozliczeniowym, z którym poradzi sobie praktycznie każdy podatnik — nawet ten, który przygotowuje deklarację podatkową po raz pierwszy w życiu. Dobre PITy roczne online (np.PITax.pl.Łatwe podatki) w zasadzie nie różnią się koncepcyjne od żadnego współczesnego, profesjonalnego oprogramowania — umożliwiają przeprowadzenie trudnego zadania w stosunkowo prosty dla swojego użytkownika sposób. Stąd też nie znajdziemy już wśród liderów rynku aplikacji podatkowych w Polsce oferty, w której rozliczenia PIT wymagałyby od podatnika specjalistycznej wiedzy terminologicznej z zakresu przepisów prawa podatkowego. Najnowsze rozliczenie PIT online jest czytelne, proste i intuicyjne nawet dla tych z nas, którym tematyka podatków jest całkowicie obca. Inną cechą charakterystyczną pracy z aplikacjami podatkowymi, bardzo często podkreślaną przez producentów, jest oszczędność czasu, jaki poświęcamy na przygotowanie deklaracji podatkowej. I tutaj również trudno nie docenić ewidentnej przewagi, jaką uzyskuje podatnik wyposażony w PITy roczne online wobec osób pracujących na konwencjonalnych formularzach podatkowych. Nie ma najmniejszej przesady w stwierdzeniu, że możliwym jest zamknięcie rocznego rozliczenia podatku dochodowego po zaledwie kilkuminutowej pracy — pięć, dziesięć minut z dobrym programem do PIT wystarczy na przygotowanie prostego rozliczenia. Należy tutaj jednak nadmienić, że PITy roczne online będą przydatne również w przypadku bardziej skomplikowanej sytuacji fiskalnej i także w takich okolicznościach przyniosą znaczną oszczędność czasu poświęconego na przygotowanie deklaracji. Do pozostałych całkowicie już oczywistych atutów rozliczeń elektronicznych zaliczyć należy gwarantowaną poprawność rachunków podatkowych, nieograniczone możliwości edycji gotowej deklaracji oraz bezpieczeństwo przekazywanych urzędowi informacji.

PITy roczne online w praktyce

Jeżeli zdecydujemy się na użycie aplikacji podatkowej, tegoroczne rozliczenie PIT online przeprowadzimy w zaledwie kilku krokach. W każdym poszczególnym przypadku będzie ono wyglądać nieco odmiennie, jednak główne etapy będą wspólne dla każdego rozliczającego się podatnika. Rozpoczynamy oczywiście od wyszukania odpowiadającego nam oprogramowania PITy roczne. Wciąż spotykane są aplikacje wymagające zainstalowania na komputerze, jednak najwygodniej będzie skorzystać z serwisów internetowych — w takim wypadku instalacja jest zbędna, jednak wskazane będzie zalogowanie się do osobistego konta, co zapewni nam możliwość wielokrotnego powracania do pracy nad raz rozpoczętą deklaracją. Kolejnym polecanym zazwyczaj krokiem jest uruchomienie kreatora zeznania rocznego, co pozwala na sugerowanie przez program PITy roczne online wymaganej w naszej sytuacji deklaracji oraz korzystnych dla nas ulg i odliczeń. Następnie należy uzupełnić podstawowe dane wymagane w rozliczeniu podatkowym (jeżeli rozliczamy się łącznie z członkiem rodziny — także jego dane). Kolejny etap to wprowadzenie do deklaracji wszystkich źródeł przychodów, z których korzystaliśmy w roku podatkowym (np. dane z deklaracji PIT 11, dane związane z prowadzeniem działalności gospodarczej). Następnie przechodzimy do ulg i odliczeń, których chcielibyśmy użyć do zmniejszenia wymiaru podatku. Ostatnim etapem jest przesłanie gotowej deklaracji do urzędu. W ten sposób zakończyliśmy pracę nad tegorocznym rozliczeniem PITy roczne przez Internet.

Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here