Chorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród Polaków. Nic dziwnego – dogodny dojazd, liczne plaże, urocze miasteczka z mnóstwem zabytków, a także wspaniałe krajobrazy, gwarantowana pogoda oraz wciąż przystępne ceny – to wszystko decyduje o popularności tego miejsca.

Malownicza Chorwacja 

Chorwacja jest krajem kilka razy mniejszym od Polski, ale obfituje w duże ilości zabytków. Aż siedem z nich wpisanych jest na listę UNESCO. Zainteresowaniem turystów cieszy się przede wszystkim Dalmacja, z jej licznym archipelagiem wysp, usytuowana na wybrzeżu Adriatyku. Raporty wskazują, że Polacy znajdują się na drugim miejscu wśród nacji najczęściej odwiedzających ten rejon Chorwacji. Udany i relaksujący wypoczynek gwarantuje typowo śródziemnomorski klimat. Dalmacja przyciąga przede wszystkim świetną infrastrukturą oraz bogatą ofertą rozrywek. Jednak również miłośnicy błogiego spokoju znajdą tutaj zaciszne miasteczka i spokojne, puste plaże. Nudzić się tu nie będą także wielbiciele aktywnego wypoczynku. Coraz częściej tę część Chorwacji wybierają miłośnicy sportów wodnych, ponieważ panują tu znakomite warunki do uprawiania m.in. windsurfingu i kitesurfingu. Jeżeli więc szukasz idealnego miejsca, by poszaleć na desce, weź pod uwagę chorwacki półwysep Pelješac. Umiejscowiony jest w południowej części wybrzeża dalmatyńskiego, około 100 km od Dubrownika i jest zdecydowanie jednym z najpiękniejszych miejsc, jakie mieliśmy okazję odwiedzić w ostatnich latach. 

Pelješac – bliski raj 

Pelješac słynie z różnorodnych plaż,  krystalicznej wody,  bajecznych widoków oraz klimatycznych zatoczek. Jednak prawdziwą wizytówką półwyspu są niezwykle smaczne i cenione gatunki win, z których najlepsze to Sveta Ana. Najbardziej znane i zarazem największe miasto w regionie to Orebić. To tutaj znajduje się polskie centrum nurkowe i windsurfingowe. Sezon  trwa tutaj od kwietnia do września, wtedy też możesz skorzystać z organizowanych przez polską szkołę kursów. 

Orebić i okolice to Mekka winsurfingowców i kitesurfingowców. Wiatry wieją tu przez cały sezon, a szkolenia odbywają się na wszystkich poziomach. Panuje tu niesamowity klimat surferskiego campingu. Z pewnością nie będziesz się tu nudzić! Znajdziesz tu wszystko, czego potrzeba do spędzenia wymarzonego urlopu, a ciekawostką może być organizowany od kilku lat, coroczny, letni festiwal muzyczny „Sound Project”. Udział w nim biorą czołowi artyści polskiej sceny muzycznej. Jeżeli marzysz o aktywnym wypoczynku, uwielbiasz świetną zabawę i muzykę na żywo, to zdecydowanie nie może Cię tutaj zabraknąć! 

Wypoczynek dla każdego 

Ale Orebić to doskonałe miejsce nie tylko dla szalonych i głodnych przygód młodych ludzi – kurs windsurfingowy czy kitesurfingowy śmiało możesz połączyć z wakacjami dla całej rodziny oraz zwiedzaniem. Polecamy udać się do portu, z którego wypływają promy na wyspę Korčula. Jest to także świetna baza wypadowa do Stonu oraz Dubrownika, gdzie dopłyniemy w ciągu kilkunastu minut. Wzdłuż miasteczka ciągną się plaże kamieniste i żwirowe, a piaszczysta Trstenica będzie idealna dla rodzin z dziećmi. W okolicach Orebića znajdziemy również wiele winnic, a klasztor Franciszkanów, powstały w 1470 roku, znajdujący się na wzgórzu w pobliżu miasteczka, oczaruje nas niezapomnianym widokiem na kanał Pelješki. 

W całej Chorwacji, także na półwyspie Pelješac, nie brakuje miejsc zachwycających pięknem przyrody. Znajdziecie tutaj niezwykle bogatą ofertą hotelową i noclegową – w każdym przedziale cenowym. Z jednej strony pięciogwiazdkowe hotele, z drugiej świetnie wyposażone campingi, w cenach nie odbiegających od polskich. Czego więcej potrzeba? Pelješac śmiało możemy polecić jako miejsce idealne na spokojny urlop, jak i letnie szaleństwo.  

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Taksidi 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here