Żeglarstwo to fantastyczny sport, który może nauczyć nasze dziecko odpowiedzialności, współpracy oraz zaznajomić je z przyrodą i wodą. Aby nauczyć je podstaw żeglowania warto wysłać je na obóz żeglarski i jeśli jedzie pierwszy raz na samodzielne wakacje, oczywiście pomóc mu się właściwie spakować.
Rzeczy niezbędne
Obozy żeglarskie wymagają od uczestników odpowiedzialności i odpowiedniego przygotowania. Najczęściej bowiem nie ma tu mowy o wygodnych pokojach hotelowych, a sam obóz prowadzony jest albo w formule namiotowej lub w najlepszym przypadku zlokalizowany w ośrodku wypoczynkowym gdzie mamy do czynienia z domkami kempingowymi. Dlatego też musimy zadbać o to, aby dziecko zabrało ze sobą rzeczy, które zapewnią mu bezpieczeństwo i pozwolą zapewnić odpowiedni komfort wypoczynku. Przede wszystkim zatem pakujemy ciepłe rzeczy, które bardzo przydadzą się podczas chłodnych nocy lub kiedy młody człowiek przebywać będzie na łódce. Konieczny jest, choć jeden płaszcz przeciwdeszczowy, najlepiej taki który jednocześnie nie utrudnia ruchów i nie jest ciężki. Warto także spakować dziecku kilka par butów na zmianę, bo nieustanny kontakt z wodą, to realne zagrożenie, że dziecko zamoczy obuwie. Nie zapomnijmy też o ciepłych skarpetkach, które doskonale sprawdzą się choćby wieczorami, kiedy słońce przestanie tak mocno operować. Oczywiście pamiętać musimy o kąpielówkach czy stroju kąpielowym, ręcznikach, z których jeden będzie służył do mycia, a drugi dziecko zabierze ze sobą na łódkę oraz klapkach, które idealnie sprawdzą się w wodzie.
Dokumenty i bezpieczeństwo
Każde dziecko, które jedzie na swoje pierwsze samodzielne wakacje, powinno mieć przy sobie jakikolwiek dokument potwierdzający jego tożsamość. Dzięki niemu w razie jakiegokolwiek nieszczęścia czy zagubienia się momentalnie zostanie rozpoznane i zidentyfikowane, co znacząco wpłynie na zapewnienie mu bezpieczeństwa. Zadbajmy też o to, aby mieć z dzieckiem kontakt. Jeśli jego telefon jest na kartę, którą trzeba co jakiś czas doładować, to zróbmy to przed wyjazdem, żeby mieć pewność, że dziecko w każdej chwili będzie mogło do nas zadzwonić i poinformować o zagrożeniu, złym samopoczuciu czy nieprzyjemnościach. Warto także przed samym wyjazdem zadbać o to, aby zapisać sobie wszystkie numery telefonów do dorosłych osób, które będą występować jako opiekunowie na obozie. Chodzi tu głównie o samego organizatora wypoczynku jak też bezpośredniego wychowawcę, który będzie zajmował się naszym dzieckiem i nim opiekował. Jeśli dziecko jest przewlekłe chore i wymaga przyjmowania leków, to zadbajmy, aby znalazły się one w bagażu i poinformujemy wychowawcę, że dziecko musi przyjmować dany lek. Możemy go też poprosić o to, aby zadbał, żeby maluch nie zapominał o tym i w razie konieczności przypominał codziennie o przyjmowaniu leków. Dokładnie też wypytajmy organizatora o przebieg całego obozu, zanotujmy lokalizacje i dowiedzmy się o plany w zakresie samego żeglowania. To bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa dziecka, żebyśmy w każdej chwili potrafili określić jego lokalizacje.