Przeszklone ściany to marzenie wielu współczesnych inwestorów. Decydują się oni na duże okna, wpisujące się w nowoczesne standardy przestronnych, otwartych wnętrz. Warto jednak pamiętać, że od wyboru okna zależy nie tylko estetyka domu, ale również jego izolacja cieplna. Wybór okien do montażu sprowadza się zasadniczo do trzech rodzajów: plastikowych, drewnianych oraz aluminiowych.

Popularne okna PVC

Modele plastikowe wykonywane są z polichlorku winylu. Takie okna wyróżniają się trwałością i twardością. Na ich wielką popularność wpłynęło głównie połączenie dobrej jakości i przystępnej ceny. Wybierając je, należy jednak zwracać uwagę na szczegóły, a nie tylko wysokość ostatecznego rachunku. W przypadku okien plastikowych jednym z najbardziej znaczących detali jest liczba komór w profilu okiennym. Im jest ich więcej, tym lepiej. Ścianki owych komór przekładają się bowiem na izolacyjność okna. Mają chronić wnętrze budynku przed nadmierną utratą ciepła.

Już za dwa lata wejdą w życie zaostrzone przepisy, regulujące wymagania względem sprzedawanych okien i ich wskaźnika izolacyjności. Już teraz wybierając okna do swojego domu czy mieszkania, najlepiej stawiać na produkty energooszczędne i ekologiczne. Zaletą okien z PVC pozostaje także różnorodność.

– Większość konsumentów kojarzy je z klasyczną białą ramą. Okna plastikowe mogą jednak występować w wielu różnych kolorach – przekonuje przedstawiciel producenta okien Hensfort. I dodaje, że na życzenie klienta okna można dopasować do designu każdego pomieszczenia. Niektóre modele plastikowe imitują nawet naturalne drewno.

Stylowe okna drewniane

Okna drewniane to wciąż synonim stylu i elegancji. Stosowane są głównie w klasycznych wnętrzach, choć spotyka się je także w nowoczesnym budownictwie. Zwłaszcza że profile drewniane sprawdzają się w produkcji okien o znacznej wielkości. Są sztywniejsze niż te plastikowe, a wykonane z nich ramy podtrzymują nawet bardzo duże szklane powierzchnie.

Co prawda okna drewniane wymagają impregnacji, ale pierwszy tego rodzaju zabieg konieczny jest dopiero po kilku latach od montażu. Producenci dbają natomiast o to, by sprzedawane przez nich okna były odpowiednio zabezpieczone. Ramy pokryte wysokiej jakości lakierem lub farbą są odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne. W polskiej strefie klimatycznej nie sposób przecenić tego aspektu.

Za minus produktów drewnianych można natomiast uznać wyższą cenę. Okien nie kupuje się jednak codziennie, jest to inwestycja na całe dekady.

Coraz chętniej wybierane aluminium

Podobnie jak okna PVC, także te aluminiowe można wykonać w dowolnym kolorze. Z takiej możliwości korzystają zwłaszcza zwolennicy nowoczesnej, minimalistycznej aranżacji wnętrz. Stylistyka ta skłania do dbałości o detale, a okna aluminiowe prezentują się nad wyraz elegancko. Komponują się zwłaszcza z modernistycznymi domami i biurowcami.

W porównaniu z profilami drewnianymi te aluminiowe są znacznie prostsze w utrzymaniu. Podobnie jak okna plastikowe nie wymagają konserwacji. Jeżeli jednak liczy się na nowoczesny design, wąskie profile i maksymalną ilość światła, naturalnym wyborem będzie nie PVC, ale aluminium. To materiał niezwykle trwały, który pozwoli na wykorzystanie w projekcie naprawdę dużych okien. Nie będą one wymagały grubej ramy czy dodatkowych szczeblin, co spotęguje wrażenie przestronnego wnętrza. W sposób naturalny uda się je także połączyć z widokiem na ogród.

Okna aluminiowe są najłatwiejsze w montażu i najbardziej nowoczesne. Liczne zalety przekonują inwestorów do ich zakupu, nawet mimo wyższej ceny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here