Wiosną coraz chętniej wyruszamy na bliższe i dalsze wycieczki. Ma to bezpośredni wpływ na liczbę turystów obecnych w wielu popularnych górskich miastach, jak np. Zakopane czy Wisła. Jednakże w Polsce znajduje się także wiele mniejszych miejscowości, które pod względem urokliwych widoków dorównują tym tłumnie odwiedzanym. Zarezerwuj apartament w Istebnej i ciesz się w pełni pobytem w górach.

Istebna to niewielka wieś, a zarazem miejscowość turystyczna położona w Beskidzie Śląskim w pobliżu granicy z Czechami i Słowacją na zboczach góry Złotego Gronia. Co ciekawe Istebna leży także w historycznych granicach regionu Śląska Cieszyńskiego, gdzie znajdowało się dawniej Księstwo Cieszyńskie i gdzie przenikała się kultura polska z kulturą czeską. Krajobraz miejscowości to głównie tereny górzyste bujnie porośnięte górską roślinnością wraz z przebiegającą przez miejscowość rzeką Odrą. Oprócz pięknych widoków, główną zaletą tego miejsca, jest fakt, że nie przybywają do niej tłumnie turyści. Dzięki temu można bez pośpiechu pokonywać górskie szlaki, korzystać z lokalnego wyciągu czy poznawać lokalną kuchnię. W dodatku położona jest zaledwie 13 km od Wisły. Jeśli zatem szukasz apartamentów w górach, które pozwolą Ci odpocząć od miejskiego zgiełku, zdecyduj się na nocleg w Istebnej.

Apartamenty w Istebnej – wypocznij i odkryj sztukę lokalnych artystów

Przepiękny górski krajobraz wraz ze szczytami i szerokim horyzontem, którego nie zaburzyły pnące się w górę budynki, z pewnością sprzyjał i nadal sprzyja szeroko pojętej sztuce regionalnej. To właśnie z Istebnej pochodzi prawdopodobnie najstarszy zespół regionalny w Polsce o nazwie „Istebna”, który liczy ponad 116 lat i nadal muzykuje. W tej miejscowości przejezdni mają możliwość odwiedzenia m.in. Chaty Kawuloka, zbudowanej w 1863 roku i która stanowi żywą pamiątkę zabudowy drewnianej. Kawulok zaś był lokalnym twórcą oraz wirtuozem gry na instrumentach pasterskich.

W Istebnej tworzył swoje prace także malarz i rzeźbiarz, a przy tym mistrz drzeworytu, Jan Wałach. Obecnie w tej miejscowości znajduje się Muzeum Biograficzne artysty, prowadzone przez jego córkę, Barbarę Wałach. Wewnątrz znajduje się ekspozycja obejmująca sprzęty, sztalugi oraz prace artysty powstałe w latach 1902-1979. Kolejnym artystą, który w Istebnej realizuje swoją pasję jest Jakub Gazurek, malarz, zwany przez niektórych beskidzkim Nikiforem. Udostępnia on osobom zainteresowanym swoją galerię prac, składającą się z obrazów olejnych, grafik i rysunków wykonanych tuszem, malarstwa na szkle, a także drzeworytów czy odlewów gipsowych.

Noclegi w Istebnej – zdecyduj się na pobyt w pobliżu malowniczych górskich szlaków

Wraz z Koniakowem i Jaworzynką, Istebna tworzy tzw. Beskidzką Trójwieś. Region ten oferuje nadal żywą i pielęgnowaną kulturę góralską oraz wyjątkowe walory krajobrazowe. Zatem Istebna stanowi doskonałą bazę wypadową w góry Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz na pogranicze polsko-słowackie, gdyż w jej okolicy znajduje się wiele szlaków odpowiednich na piesze wędrówki oraz tych, które można pokonywać rowerem. Jedną z ciekawszych tras, jest ta im. Jerzego Kukuczki – słynnego polskiego taternika, alpinisty i himalaisty. Prowadzi ona z Centrum Istebnej przez miejscowości Wilcze i Olecki, do Kubalonki oraz zajmuje ok. 2,5 godziny.

Kolejnym dość oryginalnym szlakiem jest Beskidzka Ścieżka Planetarna o długości 12 km. Prowadzi ona od Kubalonki, aż do Jaworzynki oraz umożliwia przy okazji poszerzenie wiedzy o Układzie Słonecznym. Ścieżka powstała jesienią 2002 roku, a inicjatorem jej utworzenia był Jerzy Rucki, działacz polonijny mieszkający w Szwajcarii. Chociaż szlak podobno zawiera kilka błędów w obliczeniach, to można przyjąć, że prezentuje on nasz system planetarny pomniejszony 500 milionów razy. Dodatkowo wzdłuż trasy umieszczono niewielkie pomniki symbolizujące planety.

Istebna to niezmiernie ciekawa wioska górska, która oferuje zabytkową architekturę, niejednokrotnie wykorzystaną jako muzea czy izby pamięci, wydarzenia folkowe jak np. Dni Istebnej czy Spotkania Gajdoszy oraz piękno natury. Z pewnością warto się tam wybrać, dlatego sprawdź bazę noclegową na Sun&Snow i zarezerwuj komfortowe noclegi w Istebnej z widokiem na góry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here