Kapok ratunkowy, a bezpieczeństwo dzieci nad wodą

0
1411

Wakacje to czas relaksu i zabawy. Łatwo o zapomnienie w trakcie wypoczynku. A właśnie spędzając czas poza domem, zwłaszcza nad wodą, powinniśmy być podwójnie ostrożni. Na szczęście prosty kapok ratunkowy może zapewnić bezpieczeństwo dzieciom zarówno nad jeziorem, jak i morzem.

W niemal każdym sklepie sportowym znajdziemy obecnie sprzęt ratunkowy i asekuracyjny nad wodę. Ilość dostępnych modeli gwarantuje ból głowy przy robieniu zakupów. Na szczęście jednak nie potrzeba wiele wiedzy, byś był zadowolony z swojego wyboru. Wystarczy parę informacji poniżej.

 

  • Kapok ratunkowy a asekuracyjny – który wybrać?

 

Większość modeli kamizelek można podzielić na dwa, podstawowe rodzaje – asekuracyjne i ratunkowe. Różnią się one konstrukcją i funkcjonalnością, a ich użyteczność zależy od sytuacji.

Kamizelki ratunkowe charakteryzują się sporą wypornością, wystarczającą by utrzymać człowieka na powierzchni, oraz charakterystyczną konstrukcją. Ma ona na celu utrzymanie nawet nieprzytomnej osoby w odpowiedniej pozycji. Jej najważniejszym elementem jest kołnierz, sprawiający że głowa zawsze będzie znajdować się nad powierzchnią wody. Dzięki temu, zakładając kapok ratunkowy nie musisz nawet umieć pływać, by być bezpiecznym.

Wadą kapoku ratunkowego jest jego nieporęczność. Zapewnia maksimum bezpieczeństwa, ale ogranicza przy tym ruchy. Samopompujące się kamizelki pneumatyczne stanowią wygodniejszą alternatywę, ale są droższe i wymagają więcej uwagi.

Jeśli jednak umiesz pływać, a przynajmniej utrzymać się na wodzie na własną rękę, kamizelka asekuracyjna może stanowić lepszy wybór. W przeciwieństwie do ratunkowej, jej zadaniem jest jedynie wspomóc w utrzymaniu się na powierzchni. Żeby skutecznie jej używać musisz już być obeznany z wodą.

Zaletą sprzętu asekuracyjnego jest jego wygoda. Jako wyposażenie pomocnicze nie wymaga specjalnej konstrukcji, dzięki czemu zachowasz swobodę ruchów. Idealnie sprawdzi się podczas uprawiania sportów wodnych i w ogóle w trakcie wszelkich aktywności nad wodą.

 

  • Kupno kamizelki

 

W większości sklepów sportowych znajdziemy kapok ratunkowy. Jednak największy wybór jest zawsze w internecie. Sklepy internetowe oferują szerszy wybór i to bez wychodzenia z domu. Pod adresem www.gosup.pl znajdziesz szeroki wybór, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju sprzęt ratunkowy i asekuracyjny.

Bawiąc się nad wodą pamiętajmy, że nawet najlepsza kamizelka nie zastąpi zdrowego rozsądku. Dlatego zawsze uważaj i pilnuj siebie, oraz podopiecznych. Morze, jezioro, czy rzeka zapewniają wiele rozrywki, jednak stanowią kapryśny żywioł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here