Często będąc na wycieczce za granicą swoim urokiem urzeka nas pięknie urządzone ogrody miejscowych ludzi. Część z tych kwiatów od razu pragniemy mieć u siebie. Oczywiście to zależy od regionu w jaki się wybraliśmy.

Słoneczne południe Europy

To właśnie z Włoch przywędrowała do nas moda na lawendę. Pejzaże pól pokrytych rzędami uprawianej lawendy tak zachwyciły Polaków, że obecnie jest ona często w parze z różą ozdobą naszych ogrodów nad Wisłą.

Figowiec

We Włoszech spotkamy również Figowca, często rośnie tak jak u nas śliwka mirabelka, nad rzekami, gdzieś w zaroślach. Osiąga rozmiar niewielkiego drzewa i rodzi smaczne owoce, które najlepiej jest jeść prosto z drzewa. Poza tym jest to też drzewo o ozdobnych liściach. W naszym klimacie wytrwa w południowych częściach Polski w gruncie, ale tylko w zacisznym i słonecznym miejscu.

Krzewy ozdobne

Już tylko kawałek na południe od granicy ze Słowacją spotkamy już w gruncie krzewy ozdobne o naprawdę egzotycznym wyglądzie. Jednym z nich jest Bugenwilla. Pięknie kwitnące pnącze, które można prowadzić w formie krzewu. Wymaga dużo słońca i próchnicznej ziemi. Jednak mimo, że lubi wilgoć to nie powinna stać we wodzie bo będzie gubić liście i usychać.

Ogrody kwiatowe

Ogrody w których są uprawiane różnego rodzaju kwiaty spotkamy nie tylko w naszym kraju, ale także poza jego granicami.

Ogród różany

Za największy i najsłynniejszy uważa się Europe-Rosarium w Sangerhausen w Niemczech. Znajduje się w nim ponad 8300 odmian i gatunków, znajdują się tam zarówno róże wielkokwiatowe (do kupienia w sklepie www.podkarpackiesady.pl) jak i drobnokwiatowe, pełne i pojedyncze. Jest to też swojego rodzaju bank genów tych pięknych kwiatów.

Ogród nie tylko kwiatowy

Do odrębnego stylu należą ogrody warzywne. Gdzie rabaty z rosnącymi jarzynami są okolone ziołami, a wszystko jeszcze ozdabiają wkomponowane krzewy róż wielkokwiatowych. Tak można opisac w skrócie Barnsdale Gardens w Anglii dokładniej w Rutland.

Ogród Majorelle w Marrakeszu

Zwiedzając Maroko grzechem byłoby nie wstąpić do najsłynniejszego w tej części świata ogrodu. O nim oprowadzała też Maja w jednym z odcinków programu „Maja w ogrodzie”. Ze względu na klimat możemy podziwiać tam przewspaniałą kolekcje kaktusów, jukki i agaw. Między wysokimi palmami ukryte są kolorowe fontanny, stawy z lotosami. Spotkamy tam wiele znanych nam roślin doniczkowych rosnących w gruncie.

Takie ogrody kryją też w sobie zawsze kawałek historii. Niektóre z nich zostały założone jeszcze w XIX wieku. Również w naszym kraju można podziwiać kolekcje roślinne czy założenia parkowe dworów szlacheckich, w których również hodowano wiele egzotycznych roślin.

Źródła:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here