Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

0
5262

Pod względem aranżacyjnym, poddasza nie są łatwymi przestrzeniami. Liczne skosy i zachyłki mogą utrudniać ustawienie mebli i sanitariatów tam, gdzie byśmy tego chcieli. To jednak zarazem również jedne z najbardziej klimatycznych i urokliwych wnętrz, które często pojawiają się w żurnalach jako małe salony kąpielowe. Dowiedz się zatem, jak urządzić łazienkę na poddaszu.

Pomieszczenie na poddaszu, choć urokliwe i klimatycznie, może przysporzyć nam wiele problemów aranżacyjnych. Jeżeli jednak mamy dobry plan oraz znamy kilka kluczowych zasad jak zagospodarować „trudne” skosy, efekt może zaskoczyć nas samych. W niniejszym artykule podpowiemy, jakie rozwiązania będą najlepsze dla łazienek z ukosami na ścianach i sufitach.

Zmierz przestrzeń użytkową i wykonaj plan

Najważniejszym elementem, od którego powinniśmy zacząć przygotowania do remontu i wyposażania łazienki jest opracowanie dobrego planu. W tym celu należy dokładnie zmierzyć powierzchnię użytkową, czyli tę po której możemy swobodnie, bez schylania głowy się poruszać, a następnie zaznaczyć miejsca, gdzie skosy mogą utrudniać nam korzystanie np. z umywalki, toalety czy prysznica. Dzięki temu, będziemy mogli dobrze zagospodarować przestrzeń oraz właściwie wykorzystać wszystkie, nawet te najbardziej ostre skosy. Pamiętajmy także, by po dokonaniu pomiarów ustalić co chcemy ustawić w łazience. Wówczas od razu uwzględnimy miejsce na pralkę czy suszarkę; przy okazji, będzie nam łatwiej podjąć decyzje, czy chcemy je zabudować czy pozostawić na widoku.

Ostatnim elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas aranżowania łazienkowej przestrzeni, to zachowanie odpowiednich odległości między sanitariatami oraz meblami. Dzięki temu, będziemy mogli z nich swobodnie korzystać, nie obijając się o poszczególne elementy wystroju.

Wanna czy prysznic?

Wszystko zależy od tego, ile wolnej przestrzeni jesteśmy w stanie wygospodarować na wannę. Wanna posiada tę zaletę, że możemy ja ustawić przy większym skosie, bowiem w porównaniu z prysznicem, nie musimy się obawiać o uderzenie w głowę. Dobrym oraz dość popularnym rozwiązaniem jest ustawienie jej na środku pomieszczenia, tuż pod oknem poddasza. Dzięki temu poczujemy się w naszej łazience jak w prawdziwym salonie kąpielowym, a relaks stanie się czystą przyjemnością. Dodatkowym atutem będzie widok, zwłaszcza wieczorem, kiedy to będziemy mogli kąpać się pod rozgwieżdżonym niebem.

Posiadając łazienkę na poddaszu nie musimy rezygnować z prysznica, ale musimy dla niego wygospodarować nieco więcej przestrzeni – minimum 210 centymetrów wysokości. To optymalny wymiar by zamontować deszczownice i móc się pod nią wygodnie umyć. Jeżeli jednak potrafimy się bez niej obyć, wówczas należy wziąć pod uwagę wzrost najwyższej osoby, która będzie korzystała z prysznica – w końcu każdy z domowników powinien mieć możliwość swobodnego korzystania ze wszystkich urządzeń.

A co z pozostałą armaturą łazienkową?

Podobnie jak w przypadku wanny czy prysznica, także i umiejscowienie umywalki lub toalety powinno pozwalać na swobodne korzystanie z nich. Jeśli chodzi o umywalkę, każdy z domowników powinien w pozycji wyprostowanej móc swobodnie stanąć przed lustrem, z kolei w przypadku toalety wystarczy około 150 centymetrów wysokości.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się również zabudowanie toalety. Dzięki temu pomieszczenie będzie wydawało się bardziej wszechstronne i czyste. Przy okazji unikniemy problemu jaki może nam przysporzyć tradycyjna spłuczka: tylna część toalety może bowiem nie zmieścić się pod skosem; utrudnione może być również korzystanie z toalety czy utrzymanie czystości tuż przy ścianach. Dlatego warto zaopatrzyć się w produkty geberit czyli stelaże geberit oraz pasujące przyciski do stelaży. Dzięki nim, estetycznie zabudujemy toaletę, która dodatkowo nabierze nowoczesnego charakteru.

Płytki oraz kolory

Dobór kolorów do pomieszczenia na poddaszu zależy od tego, jaka ilość światła do niego wpada. Jeżeli wnętrze jest dość ciemne, warto je rozjaśnić wybierając dość modne w ostatnim czasie biele oraz szarości. Zwłaszcza te pierwsze sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się czyste i wszechstronne. Jeśli chodzi o płytki, poddasza mają tę zaletę, że możemy je ułożyć tylko tam, gdzie są one niezbędne, czyli w okolicy umywalki, toalety oraz prysznica/wanny.

Meble łazienkowe na poddaszu?

Możemy zamówić szafki łazienkowe na wymiar, co sprawi, że wszystkie skosy zostaną odpowiednio wykorzystane. Musimy liczyć się jednak z tym, że będzie to dość duży wydatek. Dlatego warto znaleźć dobry sklep internetowy – Katowice, w którym znajdziemy szafki łazienkowe dostępne w wielu różnych rozmiarach. Dzięki temu z łatwością dopasujemy optymalną wielkość, kolor oraz design do preferowanego przez siebie stylu łazienki.

Wspomniany sklep dokonuje także wizualizacji 3D, dzięki którym będziemy mogli zobaczyć jak meble będą się prezentowały w naszym wnętrzu. To zdecydowanie ułatwi nam dalszą aranżację łazienki, zwłaszcza, że eksperci doradzą nam jakie rozwiązanie będzie dla nas korzystne. Sklep Katowice wprowadził też dla wszystkich swoich klientów darmową wysyłkę. Dzięki temu nie musimy udawać się do punktu stacjonarnego w celu dokonania zakupów, ani ponosić żadnych dodatkowych kosztów za transport. To bardzo wygodne rozwiązanie dla wszystkich klientów zarówno z samych Katowic, jak i okolic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here