Systemy domów inteligentnych stale zyskują na popularności, stając się elementem wyposażenia domu, wprowadzanym już na etapie projektowania budynku. Ich użycie to nie tylko poprawa bezpieczeństwa i komfortu życia ale także wymierne oszczędności w kosztach utrzymania domu, zwłaszcza w kosztach energii elektrycznej, ogrzewania lub wody. Poniżej przedstawimy zalety domów inteligentnych.

Co daje system domu inteligentnego

Czym jest inteligentny dom? Jest to układ elektroniki skupiający i koordynujący pracę urządzeń elektrycznych i elektronicznych znajdujących się w mieszkaniu lub w domu wolnostojącym i jego bezpośrednim otoczeniu. Podstawowe zadania stawiane przed inteligentnym domem to sterowanie alarmami, oświetleniem i ogrzewaniem domu. Ale można go wykorzystać do sterowania żaluzjami i roletami, wentylacją, wideodomofonami, sprzętem muzycznym, urządzeniami kuchennymi lub na zewnątrz domu m.in. akcesoriami ogrodowymi, takimi jak zraszacze lub inne układy nawodnieniowe, oświetleniem ogrodowym, bramami itp. Zautomatyzowanie oświetlenia pozwoli nie tylko na oszczędności w kosztach energii elektrycznej ale też da możliwość kontroli natężenia światła w zależności od warunków zewnętrznych.

Podobne oszczędności można uzyskać w kosztach ogrzewania, pozwalając na sterowanie różnymi źródłami ciepła np. kiedy system wykryje pracę kominka to może ograniczyć intensywność pracy grzejników w tym pomieszczeniu. Inteligentny dom zamknie rolety w oknach gdy nadejdzie zimowa noc ograniczając tym samym straty ciepła przez okna i otworzy je rano by wchodzące słońce naturalnie nagrzało pomieszczenia. W czasie lata inteligentny dom zamknie rolety w czasie silnego deszczu, wichury, a w silnego nasłonecznienia, zamykając rolety lub rozkładając zainstalowane nad oknami markizy ochroni wnętrza przed przegrzaniem.

Wady i zalety systemów inteligentnego domu

W otoczeniu domu inteligentny system będzie sterował podlewaniem roślin, uruchamiając zraszacze o określonych godzinach, lub w przypadku lepszych urządzeń, będzie odczytywał wskazania z umieszczonych w glebie wilgotnościomierzy i na podstawie ich wskazań podleje rośliny adekwatną do potrzeb ilością wody. Przewaga drugiego rozwiązani jest taka, że zraszacze nie będą działały, kiedy ilość wody w glebie jest wystarczająca dla potrzeb roślin.

Jak wybrać system do domu inteligentnego?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje systemów: przewodowe i bezprzewodowe. Na te pierwsze można się zdecydować, kiedy dom lub mieszkanie są w fazie projektu, w budowie lub w generalnym remoncie. Na etapie instalacji lub wymiany sieci elektrycznej można łatwo przeprowadzić dodatkowe przewody sterujące inteligentnym domem i podłączyć je do końcówek sieci: gniazdek, włączników światła, sterowników urządzeń. Jeśli jednak zamierzamy wprowadzić system domu inteligentnego do zagospodarowanego już lokalu to wtedy lepiej zdecydować się na rozwiązania bezprzewodowe. Montaż końcówek ogranicza się do zainstalowania ich w istniejących puszkach, np. pod włącznikami światła lub w gniazdkach elektrycznych. Obydwa rodzaje systemów pozwalają na sterowanie zdalne z wykorzystaniem smartfona, tableta lub podłączonego do internetu komputera.

Kolejny podział to zastosowane standardy. Inteligentny dom działający na zamkniętych, własnościowych rozwiązaniach jednego producenta będzie bez wątpienia lepiej zestrojony, ale zagrożeniem w jego użyciu jest to, że jeśli producent upadnie lub przestanie wspierać swoje produkty to może być problem z rozbudową systemu oraz brakiem łatek na wykrywane dziury w stosowanym oprogramowaniu. Bezpieczniejsze pod tym względem są systemy oparte na otwartych protokołach komunikacyjnych. Można kupić wtedy wyroby różnych producentów, które będą współpracowały ze sobą, a rozbudowa systemu lub jego modernizacja nie będzie stanowiła większego problemu.

Wybór inteligentnego domu w obecnych czasach nie jest fanaberią, lecz przejawem perspektywicznego myślenia. Korzyści i oszczędności, jakie daje taki system, doceni każda osoba, która zdecyduje się na jego użytkowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here