Zdrowy sen to gwarancja prawidłowych procesów zachodzących w organizmie człowieka głównie nocą. Po spokojnie przespanej nocy, budzimy się wypoczęci, pełni sił i motywacji do działania. Odwrotnie jest zaś, jeżeli śpi się na przypadkowym materacu, niedopasowanym do swojego ciała. Ogromne znaczenie w kwestii komfortu snu mają więc materace do sypialni. Jak je wybrać, by się dobrze wysypiać?

Nowoczesne materace – podparcie dla kręgosłupa i mięśni

Materace nie zapewniające odpowiedniego podparcia kręgom i mięśniom, z pewnością nie pozwolą na efektywny wypoczynek nocny, po takim śnie nie można obudzić się z bólem mięśni i stawów, zaś wiele lat spania na niedobranym lub niskiej jakości materacu może doprowadzić nawet do deformacji kręgosłupa. Dlatego najlepiej postawić na nowoczesny, markowy materac. Pośród wielu modeli dostępnych na rynku, najbardziej godne polecenia są materace kieszeniowe. Posiadają one tradycyjne sprężyny, ale nie mają wad, takich, jakimi cechowały się dawne materace sprężynowe.

Jak wskazuje sama nazwa, materace kieszeniowe każdą sprężynę posiadają umieszczoną w odrębnej kieszeni. Konsultant sklepu internetowego z materacami Sleeptime.pl, tłumaczy, że dzięki temu produkt naturalnie dopasowuje się do krzywizn ciała ludzkiego, uginając się tylko tam, gdzie potrzeba, bowiem każda sprężyna pracuje niezależnie od siebie. Materace kieszeniowe są przeznaczone nie tylko dla osób posiadających problemy z narządem ruchu, ale także każdego, kto pragnie komfortowego i zdrowego wypoczynku.

Materace dopasowane do wagi

Oprócz rodzaju materaca, należy także zwrócić uwagę na jego twardość, która musi być dopasowana do wagi użytkownika. Dla osób o wadze do 80 kg najlepiej sprawdzą się produkty o średniej twardości, oznaczonej symbolem H2. W przypadku wagi od 80 do 100 kg, trzeba wybrać materac o stopniu twardości H3, zaś jeżeli dany użytkownik waży ponad 100 kg, najodpowiedniejsza będzie twardość H4.

Ta kwestia ma ogromne znaczenie, ponieważ zbyt miękki materac powoduje nieprzyjemne zapadanie się ciała i nie podpiera odpowiednio kręgosłupa. To może skutkować bólami, a w konsekwencji dłuższego spania nawet zniekształceniem kręgosłupa. Podobnie wygląda sprawa w przypadku zbyt twardego materaca. Ciało nie układa się na na nim naturalnie, a ponadto wzrasta znacznie subiektywne uczucie niewygody.

Zdrowy sen alergika

Alergicy mają specjalne potrzeby w zakresie dopasowania materaca do spokojnego i zdrowego wypoczynku nocnego. Przede wszystkim produkty takie muszą być wykonane z materiałów, które nie są narażone na działanie pleśni i grzybów oraz namnażanie się innych alergenów. Konieczna jest także dobra cyrkulacja powietrza. Najbardziej polecane materace dla alergików to te lateksowe lub z wkładem z włókna kokosowego.

Trzeba dodać, że materac nie może być umieszczony wprost na podłodze, ponieważ w ten sposób pod spodem zbiera się wilgoć, odpowiedzialna za mnożenie patogenów alergizujących. Koniecznie trzeba go położyć na żebrowanym stelażu. Po wypoczynku nocnym, dobrze jest przewietrzyć sypialnię. Co jakiś czas, niezbędne jest również pranie pokrowca, ponieważ to na nim zbierają się roztocza, resztki naskórka i pot. Materac można także czyścić na sucho, posypując go obficie sodą, którą usuwa się odkurzaczem po kilku godzinach. To doskonały sposób na zabicie bakterii i usuniecie nieprzyjemnego zapachu.

Jak widać, by dobrze się wyspać, trzeba dołożyć starań, by wybrać materac przeznaczony do własnych potrzeb. To inwestycja na co najmniej 10 lat, więc opłaca się na dobry, markowy i wygodny materac wydać nawet ponad 1000 zł. Na pewno przez ten czas będzie doskonale służył mimo intensywnej eksploatacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here