Nic tak nie uspokaja jak wypoczynek nad wodą. Spokój i cisza, przerywana jedynie szumem fal, czynią cuda dla naszej psychiki. Jednak w zachwycaniu się naturą może nam przeszkodzić sama wilgoć. Nieodpowiednia odzież sprawi, że wypoczynek zmieni się w walkę z żywiołem. Dlatego też przy wyprawach nad wodę, warto zwrócić uwagę na nasze obuwie.

Większości z nas buty do wody kojarzą się z kaloszami. Nie jest to jednak jedyny wybór jaki mamy. Od lat na polskim rynku rośnie asortyment wyspecjalizowanego obuwia wodoodpornego. Z łatwością znajdziemy coś na każdą okazję, czy chodzi nam o spływ kajakowy, wypad na ryby, czy o ochronę stóp podczas zabawy na plaży.

Buty neoprenowe – zalety i zastosowanie

Buty piankowe stanowią idealne rozwiązanie dla wszystkich poszukujących wygodnego i lekkiego obuwia, w którym można nie tylko brodzić przy brzegu, ale nawet pływać. Ściśle przylegają do stopy, zatrzymując wlewanie się wody do wewnątrz, nie krępując przy tym ruchów. W porównaniu ze zwykłym obuwiem szybko schną i łatwo je wyczyścić z zabrudzeń.

Zalety te sprawdzą się zarówno podczas uprawiania sportów wodnych, jak i w trakcie wypoczynku. Szczególnie popularne są nad morzami południowymi, na przykład w Chorwacji, gdzie plaże są kamieniste, a w wodzie nietrudno o jeżowce. Założenie odpowiedniego obuwia przed wejściem do wody pozwala uniknąć nieprzyjemnej przygody i skrócenia wakacyjnego wypoczynku.

Buty wodoszczelne ciężkiego kalibru

Mimo że buty neoprenowe spełnią wymagania większości amatorów wypoczynku nad wodą, niekiedy przydadzą się nam buty wodoszczelne cięższego kalibru. Zwłaszcza wędkarze nauczyli się doceniać znane nam kalosze i gumofilce. Mimo że nie są tak wygodne jak pianki, to pozwalają bez obaw wejść całkiem głęboko (niemal po kolana) do wody.

Dla tych jednak, dla których to wciąż za mało, pozostają jeszcze wodery. Stanowią one połączenie kaloszy i nieprzemakalnych spodni. Zakładane są zazwyczaj przez służby ratownicze w czasie powodzi, pozwolą nam wejść nawet po pas (a niekiedy i po pachy!) do wody. Lepszą ochronę przed wodą zapewni nam już tylko kombinezon do nurkowania.

Buty wodne przydadzą się w wielu przypadkach. Czy planujemy wakacje nad morzem, interesują nas sporty wodne, czy też po prostu lubimy brodzić w wodzie, zapewniają bezpieczeństwo naszych stóp. Dlatego też warto zawczasu przygotować się i sprawić sobie odpowiednie obuwie. Pozwoli nam to bez zmartwień cieszyć się wypoczynkiem.

Artykuł Przygotował: Gokajak.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here