niedziela, grudzień 10, 2023

Z asystentem Getaway szybciej zaplanujesz podróż

0
madryt plan zwiedzania

Pamiętamy czasy, gdy krótsze lub dłuższe wyjazdy trzeba było planować z dużym wyprzedzeniem. Teraz nie muszą już Państwo zaprzątać sobie głowy takimi obowiązkami dzięki asystentowi Gateway. Ta nowoczesna usługa to gwarancja profesjonalnie przygotowanej oferty turystycznej. Niezależnie od tego, czy upragnioną destynacją jest Paryż, czy też Madryt, plan zwiedzania od tej pory zawsze będzie pod ręką. Nowoczesny kreator podróży to oszczędność czasu i pieniędzy. Dzięki usłudze turyści mają gwarantowany dostęp do dogodnych terminów oraz cenników.

Tanie wyjazdy w optymalnych terminach

Każdy, kto lubi podróżować, doskonale wie, że najbardziej popularne wśród turystów europejskie miasta są oblegane i to niejednokrotnie przez cały rok. Teraz to nie jednak problem. Jeżeli planujemy zwiedzanie Bordeaux albo Madrytu, możemy dobrać  dogodny termin właśnie dzięki usłudze Gateway. Turyści nie muszą godzinami przeglądać wielu ogłoszeń i zastanawiać się, czy ten lub inny termin będzie gwarantować najniższe ceny za noclegi, taksówki lub bilety lotnicze.

Ten nowoczesny planer podróży to gwarancja dostępu do oferty dopasowanej indywidualnie. Przygotowywane plany podróży to poza tym propozycje niezobowiązujące. Interaktywne oferty spreparowane są z uwzględnieniem dostępnych lotów, transferów, wynajmu samochodów, a także szeregu innych usług, które zawsze są bardzo ważne, jeżeli planujemy zwiedzenie jakiegoś europejskiego miasta. W ten sposób, wybierając Paryż lub Madryt, plan zwiedzania zawsze będzie uwzględniać specyfikę konkretnej lokalizacji.

Ten nowoczesny kreator przygotowuje propozycję spersonalizowaną. To właśnie dopasowanie do Państwa oczekiwań jest istotną Gateway. Poza tym klienci zawsze mają możliwość wybrać konkretne opcje i zgłosić chęć zmian.

Nie myśl o zakupach, tylko o zwiedzaniu i wypoczynku

Istotą funkcjonowania usługi Gateway jest zapewnienie podróżnym maksymalnego komfortu. Wybierając ten planer, nie muszą już Państwo martwić się odprawą online, zakupami i rezerwacjami miejsc noclegowych w hotelach. Państwa zadaniem będzie tylko zrelaksowanie się i zwiedzanie Bordeaux lub innego wybranego europejskiego miasta.

Po wybraniu konkretnego planu, na smartfonie dostępne będzie interaktywny przewodnik. Tu macie dostęp do wszystkich najważniejszych informacji związanych z wyjazdem. W razie problemu jest także możliwość skorzystania z polskojęzycznej infolinii, działającej 24 godziny na dobę. Dzięki Gateway wyjazd zawsze będzie perfekcyjnie zaplanowany, a pobyt przebiegnie bez przykrych niespodzianek.

Nie tylko przestrzeń konferencyjna – dokąd wyjechać z konferencjami?

0
Nie tylko przestrzeń konferencyjna

Bardzo często w przypadku organizacji konferencji czy innych eventów firmowych i branżowych, cała uwaga jest skupiona na salach. Czy są dość duże, wygodne i odpowiednio wyposażone. To co prawda najważniejszy element układanki, ale są jeszcze inne, o których warto pamiętać!

Liczy się też otoczenie

Konferencje i inne spotkania mają bardzo często nie tylko wymiar czysto roboczy, ale też prestiżowy. Jest to ważne z punktu widzenia organizatora, ale także uczestników, którzy muszą dobrze oceniać, które z wydarzeń warto dodać do swojego kalendarza, a które można pominąć. I oczywiście tutaj kwestie merytoryczne będą miały potężne znaczenie, ale oprawa też się liczy. Dlatego warto wybrać centrum konferencyjne położone w ciekawej okolicy, która doda coś do pozamerytorycznej wartości spotkania. Z tego właśnie powodu dużym zainteresowaniem cieszą się przestrzenie konferencyjne na Mazurach czy nad morzem.

Co poza częścią roboczą?

Idąc dalej tym samym tropem – to oczywiste, że w centrum planu wszystkich spotkań branżowych jest zawsze część robocza. Jednak jeśli konferencja ma trwać więcej niż jeden dzień (choć i przy jednodniowych jest to nie bez znaczenia), zawsze przewiduje się czas wolny i to, co można z nim w danym miejscu zrobić, też ma wpływ na ocenę konferencji przez jej uczestników. Ponownie więc wybór centrum konferencyjnego nad brzegiem jednego z mazurskich jezior może zaprocentować – nawet jeśli w planie spotkania nie będzie z góry ustalonego już rejsu statkiem, to tego typu atrakcje pozostaną w gestii każdego z uczestników, więc przyjemne spędzenie wolnego czasu będzie zawsze w zasięgu.

W tej samej kategorii należy oceniać również bazę wypoczynkową przy centrum konferencyjnym. Zwykle będzie ono zorganizowane przy hotelu, więc dostęp do sauny, strefy SPA czy baru na wysokim poziomie na pewno pomoże zbudować właściwą atmosferę wokół przygotowywanego wydarzenia.

Ceny mają znaczenie

Wiadomo, że koszt organizacji konferencji może być różny w zależności od wielu czynników, dobrze by było sobie natomiast uświadomić, że nudne, a nawet przygnębiające centrum Warszawy często będzie znacznie droższe niż piękne i energetyczne mazurskie jeziora. Oczywiście na koszty też można patrzeć z różnej perspektywy, ale szczególnie w przypadku konferencji kilkudniowych postawienie na spokojniejsze otoczenie może zaprocentować. Spora część uczestników konferencji będzie skłonna na przykład dojechać nieco dalej, żeby móc pracować w ciekawych warunkach i przy okazji złapać kilka godzin świetnego odpoczynku w jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce.

Wykup winiety przez internet – co warto wiedzieć?

0
Wykup winiety przez internet

Przejeżdżanie po Europie własnym autem to dla wielu osób prawdziwa frajda. Podróżowanie na własnych warunkach, elastyczność wyboru drogi oraz opcja zrobienia przerwy gdziekolwiek się chce. Jednak aby podróż przebiegała bez problemów, ważne jest pamiętanie o zakupie winiety. Coraz częściej wybieramy się na zakupy online, a winieta nie jest tu wyjątkiem. W tym artykule opowiemy, dlaczego warto wykupić winietę przez internet i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Spis treści:

 1. Zalety wykupu winiety online
 2. Jak działa zakup winiety przez internet?
 3. Czego unikać przy zakupie winiety online?
 4. Najczęściej zadawane pytania o zakup winiety online
 5. Gdzie bezpiecznie wykupić winietę przez internet?
 6. Podsumowanie

Czas czytania: ~6 minut

Zalety wykupu winiety online

 1. Dopasowanie zakupu: Dostawcy online umożliwiają dostosowanie winiety do Twoich potrzeb, np. określenie dokładnych dat jej obowiązywania. 
 2. Zakup z przodu: Możliwość nabycia winiety nawet kilka tygodni przed wyjazdem. 
 3. Oceny innych: Sklepy online często prezentują opinie klientów, co pomaga w trafieniu odpowiedniego wyboru. 
 4. Okazje cenowe: Serwisy często proponują rabaty, np. dla lojalnych nabywców. 
 5. Pomoc przez internet: W razie pytań wiele stron oferuje wsparcie w realnym czasie. 
 6. Jasność oferty: Wszystkie niezbędne informacje i warunki zakupu są klarownie przedstawione. 
 7. Obsługa wielojęzyczna: Serwisy zwykle oferują wsparcie w różnych językach, co jest wygodne dla międzynarodowych klientów. 
 8. Powiadomienia mailowe: Pewne platformy informują o kończącej się ważności winiety, co jest pomocne w zarządzaniu zakupami. 
 9. Sprawność zakupu: Kupowanie przez internet jest szybkie i wygodne. 
 10. Kompleksowa obsługa: Niektóre serwisy oferują dodatkowe opcje, takie jak ubezpieczenia, co umożliwia załatwienie wielu spraw jednocześnie.

Jak działa zakup winiety przez internet?

Jak działa zakup winiety przez internet

 1. Korzystanie z intuicyjnych platform: Większość stron oferujących winiety online jest zaprojektowana w sposób użytkownika, z prostym i intuicyjnym interfejsem. Pozwala to nawet osobom mniej zaznajomionym z technologią na łatwy zakup winiety.
 2. Utworzenie konta czy zakup bez rejestracji: W zależności od serwisu, możesz zostać poproszony o założenie profilu, co przyspieszy kolejne zakupy, lub nabyć winietę bez logowania. 
 3. Szczegóły dotyczące pojazdu: Serwisy mogą prosić o podanie detali jak numer tablicy rejestracyjnej, typ auta czy jego waga. 
 4. Szczegóły dostępnych winiet: Dostawcy prezentują dokładne informacje o winietach, takie jak obszar ich ważności czy limity prędkości. 
 5. Całkowity koszt: Przed finalizacją transakcji zostaniesz poinformowany o całkowitej kwocie, uwzględniając dodatkowe opłaty. 
 6. Ochrona płatności: Serwisy zazwyczaj stosują nowoczesne metody zabezpieczeń, chroniąc Twoje dane finansowe w trakcie zakupu. 
 7. Zachowanie potwierdzenia: Po finalizacji warto zachować lub wydrukować otrzymane potwierdzenie zakupu. 
 8. Monitorowanie statusu zakupu: Pewne serwisy umożliwiają obserwację postępu zamówienia w czasie rzeczywistym, informując o aktywacji winiety. 
 9. Obsługa klienta: W przypadku wątpliwości, serwisy udostępniają pomoc klientom poprzez różne kanały komunikacji. 
 10. Alert o wygaśnięciu: Rejestrując się, możesz otrzymywać powiadomienia o końcu ważności winiety, co jest użyteczne dla regularnych podróżników.

Czego unikać przy zakupie winiety online?

 1. Brak bezpiecznych połączeń: Sprawdzaj, czy strona internetowa używa protokołu HTTPS w adresie URL, co wskazuje na bezpieczne połączenie.
 2. Nieczytelne warunki umowy: Unikaj stron, które nie dostarczają jasnych i zrozumiałych warunków zakupu czy regulaminu.
 3. Brak opinii lub negatywne recenzje: Zanim dokonasz zakupu, warto poszukać opinii innych użytkowników o danej stronie lub dostawcy winiet.
 4. Nieodpowiednie metody płatności: Strony, które oferują jedynie niepopularne lub podejrzane metody płatności, mogą być ryzykowne.
 5. Brak wsparcia klienta: Dobrze jest wybierać platformy, które oferują wsparcie dla klientów w razie problemów lub pytań.
 6. Przestarzałe dane: Upewnij się, że portal udostępnia bieżące dane o winietach, w tym koszty, warianty oraz miejsca ich obowiązywania. 
 7. Brak jasnych zasad ochrony danych: Omijaj serwisy bez klarownych zasad dotyczących prywatności, które wyjaśniają, jak są przechowywane i wykorzystywane twoje dane. 
 8. Nadmiar informacji: Niekiedy strony mogą żądać zbyt wielu danych. Zapewnij, że dostarczasz tylko niezbędne dane do nabycia winiety. 
 9. Zawiły proces zakupowy: Wybieraj platformy z łatwym i zrozumiałym procesem zakupu, aby zapobiec pomyłkom. 
 10. Niejasne warunki anulowania: W sytuacji konieczności odstąpienia od zakupu, ważne jest, aby serwis miał przejrzystą politykę zwrotów.

Najczęściej zadawane pytania o zakup winiety online

 • Jak szybko otrzymam potwierdzenie zakupu winiety? Zwykle potwierdzenie jest wysyłane niemal natychmiast po dokonaniu płatności, ale w niektórych przypadkach może to potrwać kilka minut.
 • Czy istnieją różne rodzaje winiet dostępnych do zakupu online? Tak, większość platform oferuje różne rodzaje winiet, w zależności od potrzeb – dziennych, tygodniowych, miesięcznych czy rocznych.
 • Czy mogę anulować zakup winiety? Warunki anulowania zakupu zależą od dostawcy. Niektórzy umożliwiają anulowanie i zwrot pieniędzy, inni mogą naliczać opłatę anulacyjną.
 • Czy potwierdzenie zakupu winiety jest moim jedynym dowodem? Tak, potwierdzenie zakupu to Twój główny dowód na posiadanie ważnej winiety. Dlatego warto zachować je w dostępnym miejscu podczas podróży.
 • Jakie informacje są potrzebne do zakupu winiety online? Podczas zakupu winiety zwykle będziesz musiał podać dane pojazdu, takie jak numer rejestracyjny, a także wybrać okres ważności winiety i dokonać płatności.
 • Czy są jakieś dodatkowe opłaty podczas zakupu winiety online? Niektórzy dostawcy mogą naliczać drobne opłaty transakcyjne lub administracyjne. Zawsze warto dokładnie zapoznać się z kosztami przed dokonaniem płatności.
 • Jak długo ważna jest zakupiona winieta? To zależy od wybranego typu winiety. Czas ważności winiety będzie jasno określony w potwierdzeniu zakupu.

Gdzie bezpiecznie wykupić winietę przez internet?

Gdzie bezpiecznie wykupić winietę przez internet

Jeśli chodzi o zakup winiety online, zawsze warto korzystać z zaufanych źródeł. Jednym z takich miejsc, które oferują zakup winiet w wielu krajach Europy, jest wykup-winiety.pl. Strona ta jest zabezpieczona, oferuje przejrzyste ceny i nie ma ukrytych opłat.

Podsumowanie

Nabywanie winiety online to praktyczne i efektywne rozwiązanie w porównaniu z klasycznymi metodami jej nabycia. Pozwala to zaoszczędzić czas, ominąć długie kolejki i podróżować po Europie bez przeszkód. Ważne jest jednak, aby korzystać tylko z pewnych i sprawdzonych platform oraz dokładnie zapoznać się z dostępnymi informacjami przed finalizacją transakcji. Dbanie o te szczegóły zapewni Ci bezproblemową podróż i pozwoli w pełni docenić uroki Europy.

Przyczepa podłodziowa 6m – jakie łodzie są jej dedykowane?

0
przyczepy podłodziowe

“Przyczepa podłodziowa 6m” to dość często przewijająca się fraza w wyszukiwarce. Wydaje się ona nie za duża i nie za mała – taka w sam raz. Jednak należy pamiętać, że przyczepy podłodziowej nie kupuje się “na oko”. Trzeba wziąć pod uwagę całe mnóstwo innych bardzo ważnych aspektów, jak chociażby waga transportowanej jednostki pływającej. Poniższy tekst ma na celu pomóc Ci w dokonaniu najlepszego wyboru.

Długości przyczep podłodziowej

Na rynku istnieje całe mnóstwo różnego rodzaju przyczep podłodziowych. Przyczepa podłodziowa 6m, 5,5m i 7 m to tylko niektóre z dostępnych długości. Tytułowa przyczepa podłodziowa 6m idealnie sprawdzi się przy transporcie żaglówek, łodzi wędkarskich i łodzi motorowodnych. Nie brakuje jednak ogromnych przyczep przystosowanych do przewożenia jachtów – ich cena i parametry różnią się oczywiście od tych mniejszych. Poniżej postaram się przedstawić Ci ogólną klasyfikację przyczep podłodziowych.

Klasyfikacja przyczep podłodziowych

Będzie ona uwzględniała nie tylko długość transportowanej łodzi, ale również jej wagę. Oczywiście znajdzie się w niej przyczepa podłodziowa 6m.

 • Przyczepa jednoosiowa – stosunkowo lekka i nieduża. Służy do transportu dość małych łodzi – ich waga nie może przekraczać 1500 kg, a maksymalna dopuszczalna długość to 6,5m. Jeśli interesuje Cię przyczepa podłodziowa 6m, to możliwe, że wystarczy Ci właśnie taka z jedną osią. Cena za tego rodzaju sprzęt nie jest jakoś specjalnie wygórowana – można zamknąć się w zaledwie kilku tysiącach.
 • Przyczepa dwuosiowa – coś dla posiadaczy większych łodzi. Maksymalna waga: 3000 kg. Maksymalna długość transportowanego załadunku: 9m.
 • Przyczepa trzyosiowa – przeznaczona do przewozu naprawdę sporych łodzi. Ogólnie przyjętym jest, że maksymalna waga załadunku nie powinna przekraczać 3500 kg, a długość 9,5m, choć żywię pełne przekonanie, że trzy osie są w stanie wytrzymać znacznie większe obciążenia (oczywiście nie namawiam do testowania tego na własną rękę).

Maksymalne dopasowanie

Każda przyczepa (nie tylko mała przyczepa podłodziowa 6m, ale również te większe) powinna przed pierwszym wyruszeniem w trasę zostać oddana w ręce doświadczonego serwisanta. Dlaczego? Dlatego, że będzie on w stanie dostosować długość przyczepy do transportowanej łodzi oraz ustawić osie w taki sposób, aby zoptymalizować nacisk na hak samochodu. Jest to ważne nie tylko ze względów praktycznych (ułatwienie procesu załadunku i rozładunku), ale również ze względów bezpieczeństwa. Musisz mieć pewność, że Ty i Twój dość sporych gabarytów “bagaż” nie stwarzacie niebezpieczeństwa na drodze dla siebie i dla innych uczestników ruchu drogowego.

Gdzie kupić przyczepy podłodziowe 6m?

Oraz inne – większe bądź mniejsze? Jest jedno sprawdzone miejsce – wejdź na przyczepa-podlodziowa.pl i znajdź interesujący Cię model. Szybko i łatwo możesz przefiltrować dostępne tam modele – znalezienie przyczepy podłodziowej 6m to żaden problem. Doświadczona kadra udzieli Ci fachowych porad odnośnie tego, jak zmodyfikować interesującą Cię przyczepę. Dziobnice, wciągarki, rolki, płozy, wzmacniane opony kategorii C, hamulec najazdowy, belka oświetleniowa z funkcją szybkiego demontażu i wiele więcej – wszystko znajdziesz pod tym jednym adresem. Jeśli chcesz dokonać zakupu stacjonarnie, to będziesz musiał wybrać się na Pomorze, ponieważ tam znajduje się siedziba firmy. Mieszkasz za daleko? Zachęcam do nawiązania kontaktu telefonicznego z działem obsługi klienta – na pewno uda się znaleźć jakieś rozwiązanie. Twoje zadowolenie jest najważniejsze!

Najwygodniejsze rozwiązanie na nadmorskie wojaże – pakiety pobytowe

0
Najwygodniejsze rozwiązanie na nadmorskie wojaże

Jednym z powodów, dla których po sezonie stosunkowo niewiele osób wybiera się nad morze, jest fakt, że trudno wtedy sobie samodzielnie skompletować cały zestaw atrakcji. Ale dzięki pakietom pobytowym przygotowywanym bezpośrednio przez hotele, można w jedną chwilę zaplanować atrakcyjny pobyt.

Pakiety pobytowe – co się w nich znajduje?

Pakiety pobytowe to kompleksowe usługi oferowane przez niektóre – dziś już chyba przez większość – obiektów wypoczynkowych. Budowane są z różnych produktów: od noclegów, przez wyżywienie, poprzez dodatkowe usługi ze strefy SPA czy wellness. Do niektórych z nich dołączane są też zniżki na wybrane atrakcje u zewnętrznych partnerów lub na usługi dodatkowe ułatwiające cieszenie się pobytem nad morzem.

W hotelach ze SPA zwykle pakiety pobytowe konstruuje się według pewnych kluczy tematycznych. Są więc pakiety dla par, w których znaleźć się może na przykład masaż w duecie albo pakiety dla seniorów, turnusy rehabilitacyjne lub pakiety relaksacyjne. Tutaj różnorodność jest spora, a dodatkowo w niektórych pakietach czasem można indywidualnie ustalić zabiegi lub wymienić je na inne z oferty. Możliwości są zresztą olbrzymie, co widać po liście pakietów do wyboru: https://www.starydziwnow.pl/pakiety-pobytowe/.

Co decyduje o atrakcyjności pakietów?

Pakiety pobytowe w hotelach są atrakcyjne z paru powodów. Oto niektóre z nich.

 • Dobra cena. Działa to trochę na zasadzie zakupów grupowych – cena jednostkowa usługi może być niższa, ale hotel sprzedaje cały pakiet, więc i wilk syty, i owca cała!
 • Łatwość organizacji. Wystarczy kilka kliknięć i wszystko jest załatwione. Bez mnóstwa telefonów, maili i poszukiwań. Cała organizacja kończy się w kilka minut i można jechać.
 • Wstępnie skonfigurowane usługi. Bolą Cię plecy? Myk – pakiet tematyczny. Szukasz pomysłu na romantyczny weekend? Klik i jest. Coś dla rodziców? O, proszę. Nie trzeba samodzielnie się dowiadywać i łączyć usług, bo ktoś już to dobrze zrobił wcześniej.
 • Doskonałe hotele. Pakiety pobytowe są przygotowywane głównie przez najlepsze hotele i obiekty wypoczynkowe, które mają zaplecze pozwalające na realizację bardzo kompleksowych usług.

W pakietach pobytowych każdy z klientów widzi różne zalety, ale jeśli chodzi o ceny i wygodę, to są one zwykle nie do pobicia.

Nie tylko na sezon

Ponieważ pakiety pobytowe w zależności od konstrukcji pozwalają całkiem skutecznie zająć gościom hotelowym czas w ciągu dnia, są świetnym wyborem również poza sezonem. Czasu na dłuższy lub krótszy spacer na pewno nie zabraknie, ale będzie też sporo okazji, żeby skryć się w przytulnym wnętrzu spa przed chłodem lub deszczem.

W pakietach świątecznych, walentynkowych czy choćby typowo jesiennych czasem znajduje się sporo tematycznych atrakcji, które tym bardziej sprawiają, że warto wykorzystać okazję i spędzić wyjątkowe chwile poza domem.

Co decyduje o przewadze grilla gazowego?

0
Co decyduje o przewadze grilla gazowego

Grille gazowe cały czas budzą pewne kontrowersje, ale są bardzo konkretne powody, dla których nie tylko amatorzy spędzania czasu na powietrzu, ale również profesjonalni szefowie kuchni, stawiają właśnie na nie. Takich argumentów jest sporo, ale warto poznać chociaż te najbardziej podstawowe.

Precyzyjna kontrola temperatury

Nawet w przypadku doskonałej jakości grilla na węgiel, kontrola temperatury wymaga nie tylko potężnych umiejętności, ale i szczęścia, bo zmiany są w pewnym zakresie losowe, zależne od paliwa. Tymczasem dobre jakościowo grille gazowe Weber lub innej renomowanej marki nie tylko mogą dokładnie wskazywać temperaturę, ale przede wszystkim dzięki niezmienności paliwa pozwalają ją utrzymać z bardzo dużą precyzją. Oczywiście – w przypadku niektórych dań będzie to może nie tak istotne, ale dziś nawet amatorzy na grillach przygotowują potrawy, które na kontroli temperatury mogą wiele zyskać.

Szybkie przygotowanie i łatwe czyszczenie

Rozpalenie grilla na brykiet, a później jego wyczyszczenie, podobnie zresztą jak i samo używanie, czyli przesuwanie żaru, dokładanie paliwa i tak dalej, to wszystko procesy nie tylko dość kłopotliwe, ale też czasochłonne. W przypadku grilla gazowego wszystko ulega w oczywisty sposób uproszczeniu i przyspieszeniu. Ma to duże znaczenie, ponieważ pozwala wykorzystać nawet krótki okres ładnej pogody i przede wszystkim sprawia, że spotkanie przy grillu może nareszcie być zupełnie spontaniczne. Łatwość czyszczenia zapewniona dzięki przemyślanej i ergonomicznej konstrukcji to też plus dlatego, że w kolejnych użyciach nie ma już ryzyka przypalenia jakichś starych resztek, a więc smak i zapach kolejnych potraw mogą pozostać doskonałe.

Możliwość kontroli smaku

Najzagorzalsi miłośnicy grilla na węgiel często twierdzą, że w grillu gazowym nie da się uzyskać charakterystycznego, dymnego smaku. Oczywiście, że się da! Służą do tego aromatyzery, czyli specjalne urządzenia (choć to w tym przypadku aż za duże słowo) wbudowane w grillach gazowych. Niektóre grille gazowe Weber pozwalają po prostu dodać w czasie przygotowywania potrawy w specjalnie wyznaczonym miejscu precyzyjnie odmierzoną dawkę zrębków drewnianych lub innych dodatków. Działanie aromatyzerów w pewnym sensie przypomina działanie wędzarni, ale znów – jest to bardzo precyzyjny mechanizm, który pozwala rozbudować drzewne i dymne nuty w potrawach, zapewniając przy tym znacznie lepszą kontrolę. Przy okazji – aromatyzery w grillach gazowych pozwalają rozbudować paletę aromatów znacznie bardziej niż wtedy, kiedy zawsze korzysta się w tym celu po prostu z dymu z brykietu.

Duża sofa w małym pokoju? Kiedy to dobry pomysł?

0
sofa

Małe pokoje są trudne do umeblowania, bo walczy się o każdy metr powierzchni. Często oznacza to rezygnację z pewnych mebli albo wybór mniej rozbudowanych modeli. Tymczasem może się okazać, że najlepszym wyborem będzie jedna z większych sof. Jak to jest możliwe?

Jeden mebel, wiele funkcji

W urządzaniu niewielkich pomieszczeń tak naprawdę nie liczy się to, ile miejsca zajmują meble, ale to, ile potrzeb można nimi zaspokoić. A pod tym względem większe sofy, a nawet narożniki, dają spore możliwości, jeśli porównać je z mniejszymi modelami. Problem polega na tym, że na przykład realizacja funkcji spania w podstawowych modelach wymaga zapewnienia większej przestrzeni po to, żeby ręcznie taką sofę rozsunąć. To jednak nie zawsze jest optymalne rozwiązanie. O ciekawych pomysłach warto mówić na konkretnym przykładzie – niech będzie nim sofa premium ze sklepu https://www.polipol-international.pl/emotion.html.

Jakie funkcje pozwalają optymalnie wykorzystać dużą sofę w małym pokoju?

Takich funkcji, które sprawiają, że duża sofa lub narożnik, doskonale sprawdzą się w małym pokoju, może być całkiem sporo. Oto przegląd kilku najciekawszych.

 • Stała odległość od ściany. W przypadku wspomnianej wyżej sofy jest to system wall away, który sprawia, że przy rozsuwaniu sofy do pozycji leżącej, ruchome elementy są wysuwane na tyle daleko, żeby sama konstrukcja nie znalazła się bliżej ściany, niż była w podstawowym położeniu.
 • Obsługa ruchomych elementów silnikami. Zastąpienie siły mięśni pracą siłowników jest korzystne samo w sobie, bo zwiększa komfort i prestiż, ale ma też konkretne zalety z punktu widzenia niewielkich pomieszczeń. Fakt, że można sofę rozsunąć, naciskając przycisk, a nie schylając się do niej, oznacza, że można pozwolić sobie na zostawienie nieco mniejszej przestrzeni dookoła.
 • Ruchome podłokietniki. Opcja zginania podłokietników pozwala dodatkowo zagospodarować miejsce u szczytu sofy. Oczywiście nie można go zająć na stałe, jednak nawet jeśli uda się z każdej strony odzyskać po 20 centymetrów, żeby usiąść sobie wygodniej, to w wielu przypadkach już będzie to spory plus.
 • Regulacja wysokości siedziska. To kolejna funkcja, która pozwala na wykorzystanie sofy na kilka sposobów. Regulacja wysokości siedziska pozwala wypoczywać komfortowo i w pozycji leżącej, i siedzącej, więc w niektórych przypadkach pozwoli to na pominięcie w umeblowaniu innych elementów wyposażenia.

Wielkość to nie wszystko. Wybierając sofę do małego pokoju, warto skupić się na jej funkcjach, a nie tylko na tym, ile miejsca będzie ona zajmowała.

Czy istnieją technologie zwiększające wydajność wkładów kominkowych?

0
Czy istnieją technologie zwiększające wydajność wkładów kominkowych

Wkłady kominkowe często są opisywane jako niezbyt wydajne źródła ciepła, jednak dziś stosowane technologie pozwalają zdecydowanie podnieść ich sprawność nawet do poziomu przekraczającego 80%. O jakich technologiach konkretnie mowa?

Temperatura w komorze

Wyższa temperatura w komorze spalania oznacza większą wydajność termiczną. Żeby ją uzyskać, stosuje się szamot lub ceramikę ognioodporną. Rozwiązanie takie jest stosowane we wkładach wysokiej jakości (sprawdź na przykład wkład kominkowy Lucy 12) i pozwala na akumulację ciepła oraz wyraźne zwiększenie efektywności procesu spalania. Sam fakt zatrzymania pewnej ilości energii cieplnej w wyłożeniu ceramicznym nie jest problemem – co prawda minimalnie opóźnia moment, w którym przekazywanie ciepła będzie odbywało się już z pełną wydajnością, ale jednocześnie wydłuża ten proces już po wygaśnięciu paleniska.

Odzyskiwanie ciepła ze spalin

W przypadku wielu wkładów kominkowych, nawet tych bardziej nowoczesnych, spora część energii cieplnej jest uwalniana razem ze spalinami. Żeby temu zapobiec i odzyskać maksymalną ilość ciepła przed przekazaniem spalin do przewodu kominowego, stosuje się pojedyncze, a czasem też podwójne deflektory. Wydłużają one fizyczną drogę, jaką muszą przebyć spaliny, jednocześnie pozwalając na odebranie zauważalnej części niesionej przez nie energii cieplnej. Wpływa to bardzo wyraźnie na poprawę wydajności grzewczej, jednak deflektory spalin są stosowane tylko przez niektórych producentów i jedynie w wybranych liniach produktowych.

Dobrze i wydajnie zaprojektowana wentylacja

Kwestia wentylacji we wkładach kominkowych ma znaczenie nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa, ale także wydajności. Obecnie za najlepsze rozwiązanie uznaje się konstrukcję złożoną z trzech podstawowych podsystemów:

 • głównego doprowadzenia powietrza z zewnątrz za pomocą króćca z pojedynczym zaworem regulacyjnym;
 • dodatkowego napowietrzania przez umieszczone w tylnej ścianie (rzadziej w bocznych) dodatkowych otworów;
 • kurtyny powietrznej, która nie tylko zapewnia większą czystość szyby, ale też zapobiega ucieczce ciepła przez nią, zamiast przez korpus wkładu.

Oczywiście należy też wspomnieć o precyzyjnych i bezpiecznych rozwiązaniach w zakresie sterowania pracą wentylacji wkładu, ale to już szczegóły, które producenci mogą rozwiązać na kilka różnych sposobów.

Do tej listy trzeba też dodać zachowanie wysokich standardów, jeśli chodzi o samo wykonanie wkładu – to także ma wpływ na efektywność energetyczną, przy czym akurat jakość trudno jest ocenić na oko, więc w tym zakresie należy po prostu mieć pewność, że kupuje się kominki producenta cieszącego się doskonałą opinią.

Domek drewniany: jak zabezpieczyć go na wiele lat?

0
Domek drewniany: jak zabezpieczyć go na wiele lat

Domki drewniane są bardzo popularne ze względu na atrakcyjny wygląd i relatywnie niską cenę, jednak żeby służyły przez naprawdę wiele lat, warto poświęcić trochę czasu, żeby je prawidłowo zabezpieczyć. Ile pracy to wymaga i o co trzeba zadbać, żeby funkcjonalność i estetyka się nie zmieniły?

Regularna impregnacja

To, jak często należy impregnować drewno, z którego wyprodukowany jest domek drewniany, zależy w dużej mierze i od gatunku drewna, i od tego, w jaki sposób wstępnie zostało ono przygotowane przez producenta. W każdym przypadku odpowiednie informacje znajdą się oczywiście w informacjach otrzymanych przy zakupie. Za złotą regułę uznaje się impregnację co 3 lata, natomiast czasem zaleca się interwały skrócić do 2 lat, a przy niektórych gatunkach drewna można impregnację przeprowadzać nawet dwa razy rzadziej. Warto jednak pamiętać, że ten proces stanowi podstawowy sposób zabezpieczenia domku na lata.

Utrzymanie w czystości i zabezpieczanie uszkodzeń

Tym, o co należy dbać w sposób szczególny, jest utrzymanie zewnętrznej warstwy drewna w czystości. Również, jeśli domek zostanie uszkodzony, trzeba będzie zabezpieczyć wgniecione lub zarysowane miejsce. Wszystko dlatego, że impregnat, choć ma właściwości penetrujące, tak naprawdę nigdy nie zabezpiecza w pełni drewna na całej głębokości, więc i usuwanie potencjalnie szkodliwych plam, i uszkodzeń mechanicznych stanowi podstawę utrzymania domku drewnianego. W tym samym punkcie warto też wspomnieć o konieczności kontroli wilgotności wewnątrz – drewno, nawet jego gatunki, które w miarę dobrze znoszą wilgoć – może się po czasie odkształcać, a zapobiec temu można choćby przez regularne wietrzenie domku.

Dbałość o metalowe elementy

Jak w prawie każdej konstrukcji, także w przypadku domków drewnianych punktem, któremu należy poświęcić szczególną uwagę, jest styk kilku różnych materiałów. Nie tylko drewna z drewnem, ale na przykład miejsca osadzenia metalowych okuć drzwiowych czy wbitych w dowolnym celu gwoździ. Nie chodzi tylko o to, że stalowe elementy same w sobie mogą rdzewieć, ale i o to, że zmiana ich właściwości może przełożyć się na zmniejszenie trwałości lub zwiększenie podatności drewna na uszkodzenia. O ile sprawdzenie stanu technicznego domu można spokojnie przeprowadzić raz do roku, to tam, gdzie drewno styka się z elementami metalowymi, warto rzucać okiem znacznie częściej i jeśli trzeba, to zniszczone elementy wymieniać, a drewno zabezpieczać na bieżąco.

Sporą listę zaleceń – razem z wyszczególnionymi środkami, jakich użycie w pielęgnacji domku zaleca jego producent – można zawsze znaleźć z instrukcji i jak w wielu przypadkach instrukcje nie są szczególnie godne uwagi, tak tym razem od ich znajomości może zależeć to, jak długo będzie można cieszyć się wygodnym i ładnym domkiem drewnianym.

Jedziemy na rodzinny weekend nad jezioro!

0
Jedziemy na rodzinny weekend nad jezioro

Planowanie weekendowego wypadu z rodziną może być ekscytującym doświadczeniem. Jednym z doskonałych pomysłów jest spędzenie czasu nad jeziorem, gdzie cała rodzina może cieszyć się świeżym powietrzem, pięknymi krajobrazami i różnorodnymi atrakcjami. Weekend z rodziną za miastem nad jeziorem to doskonała okazja do relaksu i spędzenia wartościowego czasu razem. W tym artykule przedstawimy praktyczne porady i sugestie dotyczące organizacji takiego wyjazdu, aby każdy członek rodziny mógł czerpać radość z tych chwil.

ZOBACZ TEŻ