środa, Lipiec 8, 2020

Berlin – to musisz zobaczyć!

0
berlin
fot. pexels.com

Berlin to miejsce na mapie Niemiec, które zdecydowanie trzeba zobaczyć. Poznaj zabytki, które w Berlinie robią wrażenie i zwyczajnie warto nie przejść obok nich obojętnie.

Zobacz też: https://www.citeam.pl/berlin-cie-wzywa-zwiedzaj-berlin-sladami-iggy-pop-i-davida-bowie/

Siedziba niemieckiego parlamentu – Reichstag

To zdecydowanie ważny punkt na mapie całych Niemiec, a będąc w Berlinie tym bardziej warto je zobaczyć. Budynek ten robi wrażenie dzięki nietypowemu połączeniu neorenesansowych fundamentów, które wzbogacono wyjątkową szklaną kopułą. Do tej kopuły można dostać się windą i spiralną kładką. Z tego punktu widokowego widać Berlin, więc to miejsce jest zdecydowanie warte uwagi dla tych, którzy uwielbiają zachwycać się krajobrazami.

Pomnik Żydów

To miejsce jest pełne majestatycznych myśli. Pomnik Żydów Europy Holocaust Mahnmal stanowi aż 2711 nagrobków z kamienia. Są one rozmieszczone na powierzchni wielkości 19 tysięcy m2. Nagrobki upamiętniają zagładę Żydów w czasie II Wojny Światowej. 

Katedra Berlińska

Ta Katedra zdecydowanie budzi podziw i wrażenie nie tylko u tych, którzy znają się na architekturze i lubią się nią zachwycać, ale praktycznie u każdego i nie ma się co dziwić. Katedra Berlińska jest największą świątynią w Berlinie. To, co jest kluczowe dla tej Katedry to kopuła licząca 85 metrów, która przypomina Bazylikę Św. Piotra.

Brama Brandenburska

To zdecydowany must have zabytkowy Niemiec i miejsce, które jest chyba najbardziej charakterystyczne nie tylko w Berlinie, ale w całym państwie. Brama symbolizuje zjednoczenie Niemiec, jest wysoka na 26 metrów i opiera się o 6 monumentalnych kolumn.

Biała budka, czyli Checkpoint Charlie

Biała budka w czasach zimnej wody stanowiła jedno z miejsc granicznych między NRD a RFN. Tych budek było znacznie więcej, ale obecnie zachowała się tylko jedna. Warto ją zobaczyć, a jest to ułatwione z takiej racji, że znajduje się w centrum miasta. Aktywne życie mieszkańców i turystów Berlina w połączeniu z tym niewielkim zabytkiem robi wrażenie i pośród pędu codzienności przypomina o historycznym wydarzeniu.

Przeczytaj też: http://www.linuxindex.pl/e-commerce-jak-podniesc-jakosc-zakupow-w-twoim-sklepie-online/

Sprzęt survivalowy od firmy Dominator

0
Sprzęt survivalowy od firmy Dominator

Wyjazdy survivalowe wymagają rozmaitego osprzętu, który pozwoli przetrwać w dziczy bez większych problemów. Co przyda się podczas takiego wypadu?

Plecak taktyczny

Trudno wyobrazić sobie bardziej podstawowy sprzęt od plecaka. Odpowiedni do survivalu egzemplarz powinien być nie tylko pakowny, ale również dobrze przemyślany. Duża ilość przegródek pozwoli wygodnie oddzielić od siebie poszczególne przedmioty, tym samym tworząc w plecaku strefy na rzeczy mokre, suche, spożywcze i wiele innych. Aby mógł przetrwać ciężkie, leśne warunki, plecak musi być wykonany z wysokiej klasy materiałów. Wodoodporny i wytrzymały, powinien solidnie służyć przez wiele wypraw. Wielu osobom taki sprzęt prawdopodobnie kojarzy się z bardzo dużymi kosztami, jednak tak nie musi być.  Polska firma Dominator, zajmująca się tworzeniem wysokiej klasy sprzętów militarnych oraz survivalowych, oferuje doskonałej jakości plecaki w przystępnej cenie. Kupując ich produkty, można nie tylko zapewnić sobie świetny osprzęt na wyprawy, ale również wesprzeć polską gospodarkę. W ofercie sklepu www.zielonysklep.pl można znaleźć wiele plecaków tej firmy, a ich ceny z pewnością zaskoczą niejednego.

Noże składane

Ratownicze, motylkowe lub inne rodzaje składanych noży – są także niezbędnym osprzętem na każdej wyprawie. Bez dobrej klasy noża nie da się dociąć materiałów i ogólnie poradzić sobie w gąszczu podczas wyprawy survivalowej. Polska marka oferuje wiele składanych noży, które są każdorazowo tworzone z doskonałej jakości materiałów. To zapewnia ich wysoką trwałość, a także dużą skuteczność. Dzięki idealnemu kompromisowi między korzystną ceną a doskonałą jakością, noże te są odpowiednie dla każdej kieszeni. Sprawdzą się zarówno dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z survivalem jak i dla tych, którzy są doświadczeni w tej dziedzinie. Niejeden wielbiciel wypraw survivalowych cieszy się od lat sprzętem tej marki, który nie kosztuje wiele, a jednocześnie jest bardzo trwały, wytrzymały oraz wysoce skuteczny.

Jak tanio podróżować?

0
tanie podróże
fot. pexels.com

Nie ma żadnego problemu w tym, aby wydać bardzo dużą sumę pieniędzy na wakacje. Sztuką są tanie podróże. Dowiedz się, jak podróżować za niewielkie pieniądze!

Zobacz też: http://www.nadwisla.pl/podroze-za-grosze/

Liczy się spontaniczność

Jeśli zapytasz kogoś, kto lubi podróżować za niewielkie pieniądze, co robi, że udaje mu się zaoszczędzić na wyjazdach, to najprawdopodobniej usłyszysz dwie rzeczy. Jedną z nich będzie to, że takie wycieczki planuje z dużym wyprzedzeniem, a drugą, że czeka na okazję, a jak ta się trafi, to próbuje ją wykorzystać, gdy tylko może. I właśnie te okazje to bardzo często gra ze spontanicznością. Otóż bardzo często ceny biletów są obniżane na kilka dni przed wyjazdem, a nawet na dzień przed wyjazdem, ponieważ się nie wyprzedały, a lepiej aby znalazł się pasażer za mniejsze pieniądze niż by miejsce było całkowicie puste. 

Dlatego pamiętaj, że tanie podróżowanie to często czatowanie na dobre ceny biletów czy też całych wycieczek, bo też dotyczy to i wycieczek. Możesz więc porzucić wizję skrzętnie planowanej wycieczki i to jeszcze w sezonie, bo wówczas są najdroższe.

Pożegnaj się z wygodą i luksusem

Nie jest tak, że tylko za duże pieniądze można skorzystać z wycieczki luksusowej, ale nie ma co ukrywać, że w tanim podróżowaniu nie chodzi o to, aby spać w miejscu premium, ale aby mieć możliwość za niewielkie pieniądze, by poznać nowe miejsce. Właśnie w taki sposób należy podejść do tego tematu, czyli podróżowania za małe pieniądze.

Dobrym sposobem na tanie podróżowanie jest przekonanie się do wycieczki autostopem. W ten sposób można zaoszczędzić dużo pieniędzy, a przy tym mnóstwo zobaczyć, poznać nowych ludzi i wcale nie ograniczać się do jednego miejsca, miasta, ale poruszać się pomiędzy nimi. Tutaj, w podróżowaniu stopem trzeba mieć na uwadze również to, że taka wyprawa to nie jest luksus, ale czasem trzeba się ubrudzić, może nie być gdzie się ubrać. Mimo to, cała wycieczka naprawdę może być niedroga i można w ten sposób za niewielkie pieniądze zobaczyć spory kawałek świata.

Przeczytaj też: http://warsawovernight.pl/pierwsza-wycieczka-za-granice-jak-sie-do-niej-przygotowac/

Ważne rody Galicji – Fredro, Skarbek i Szeptyccy

0
Ważne rody Galicji – Fredro, Skarbek i Szeptyccy

W połowie XIX wieku dwa potężne hrabiowskie rody zjednoczyły się w Galicji poprzez małżeństwo Fredrów i Szeptyckich. Poniżej przedstawmy pokrótce dom Fredrów herbu Bończa, z którego pochodzi Sophia, żona Jana Kanti Remigiana, hrabiego Szeptyckiego, ojca Kazimierza.

Rodzina Fredrów herbu Bończa osiadła na ziemi przemyskiej za panowania króla Kazimierza Wielkiego (1310–1370). Herb rodziny Bończa, według historyków, ma włoskie pochodzenie. Przedstawia on niebieską tarcze, na której znajduje się biały jednorożec.
Rodzina Fredrów

W 1797 r. jeden z Fredrów, Jacek (1770–1828), poślubił Teresę Marianę Dembińską z herbu Ravych i osiedlił się pod Lwowem, we wsi Bieńkowa Wisznia, obecnie zwanej Vyshnya, która administracyjnie należy do powiatu gródeckiego. Do tego momentu Fredrowie mieszkali w pobliżu miasta Jarosław, które dziś znajduje się w Polsce, w województwie podkarpackim. Ich najstarszy syn, Jan Maksymilian, służył w Drugim Pułku Piechoty od 1806 r., powstałym ze szlachty po tym, jak armia Napoleona Bonaparte najechała ziemie polskie wchodzące w skład Prus i Rosji. Była to jedna z jednostek bojowych Wojska Polskiego, utworzona w Księstwie Warszawskim pod francuskim protektoratem. Na czele pułku stanął Stanisław Florian, hrabia Potocki z herbu Pilaw. Już w 1807 roku młody Fredro otrzymał jedną z najwyższych nagród wojskowych – Order Virtuti Militari. Brat Jana Maksymiliana, Seweryn Fredro, również służył w tym pułku jako porucznik. Obaj bracia w napoleońskich kampaniach wojskowych szybko zyskali nie tylko szacunek wśród żołnierzy, ale także wysokie nagrody i wyróżnienia wojskowe. Seweryn Fredro został również odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

Aleksander Fredro

W 1809 roku szesnastoletni Aleksander Fredro znalazł się pod flagą Napoleona. We Lwowie wstąpił do  XI Pułku Ułanów Księstwa Warszawskiego. W 1812 r. Aleksander wraz ze swoimi braćmi walczył na rosyjskiej ziemi i wkroczył do Moskwy. W bitwie otrzymał także Order Virtuti Militari. Wpadł w rosyjską niewolę, skąd uciekł. Jako chłop przeprowadził się pokonując odległość  z Wilna do rodzinnego Przemyśla. Po krótkim odpoczynku wrócił do Napoleona we Francji, gdzie pozostał do końca. W armii francuskiej Aleksander hrabia Szeptycki był oficerem Napoleona Bonaparte.

Młodsi Edward i Henryk Fredro nie pozostawali w tyle za braćmi. Po 1818 r. zdobyli znakomitą sławę w formacjach wojskowych Królestwa Polskiego pod protektoratem cara rosyjskiego. Zostali nagrodzeni złotymi krzyżami Orderu Virtuti Militari. Wszyscy razem brali udział w listopadowym powstaniu szlachty przeciwko Imperium Rosyjskiemu w latach 1830–1831.

Edward i Henryk Fredro

W tych bitwach wojskowych bracia Fredro szli ramię w ramię z przedstawicielem rodziny Szeptyckich, Wincentem Leonem Szeptyckim, z własnym herbem (1782–1936). Podobnie jak Jan Maksymilian Fredro, młody Szeptycki wstąpił do II pułku ułanów Księstwa Warszawskiego. Od porucznika do generała – tak ułożyła się droga tego wybitnego galicyjczyka. Za służbę wojskową otrzymał on  Order Virtuti Militari.

W 1822 r. szlachcic Jacek Fredro herbu Bończa z rąk cesarza otrzymał tytuł hrabiowski oraz prawo do własnego herbu nazwanego herbem Fredro. Nazwę herbu nadano rodzinie na całe życie, z prawem do dziedziczenia przez synów. Od tego czasu wszystkie jego dzieci należą do kręgów arystokratycznych cesarstwa austro-węgierskiego, do którego należała Galicja. Więcej informacji na: https://www.kresy.com/

Po wojnie Aleksander Fredro stał się jedną z najbardziej znanych postaci w społeczeństwie. Oprócz sławy, z jaką wrócił z wojen napoleońskich, wziął pióro i zaczął pisać komedie. Pierwsze dzieło  zostało napisane w 1818 r. pod tytułem „Pan Geldhab”. Ta sztuka została wystawiona po raz pierwszy w 1821 roku, ale nadal jest popularna w repertuarze teatralnym, podobnie jak komediowe sztuki „Damy i huzary”, „Pan Jowialski” i inne. Dziś niektóre słynne bajki Fredry są lekturą w polskich szkołach.

retro

W 1828 r. Aleksander Fredro ożenił się z Zofią Jabłonowską, hrabiną Skarbek (1798–1882). O małżeństwie dyskutowano w całym imperium. Powodem było to, że Zofia z Jabłonowskich była już mężatką, a jej pierwszy mąż Stanisław Marcin hrabia Skarbek z herbu Abdank był nie tylko jednym z najbogatszych ludzi w Galicji, ale także znanym filantropem i niezwykłym koneserem sztuki. W 1817 roku młody Fredro poznał Zofię hrabinę Skarbek i zakochał się w niej bez pamięci. Nic dziwnego, że Skarbkowa, 18 lat młodsza od swojego ówczesnego męża, odwzajemniła uczucie młodszego od niej oficera sztabu Napoleona Bonaparte. Jednak nie tylko hrabia Skarbek był tą sytuacją obruszony, ale także cała rodzina Jabłonowskich. Historia małżeńska i związane z tym niesnaski trzech potężnych rodzin: Skarbków, Fredrów i Jabłonowskich trwały jedenaście lat. Ani pieniądze, ani inne piękne panny młode nie zdołały przekonać Aleksandra do rozstania z Zofią i rezygnacji z tego związku. Wreszcie w 1828 r. Skarbkowie rozwiedli się  przed  papieżem, a Zofia i Aleksander zorganizowali wystawne wesele. Panna młoda miała wówczas trzydzieści pięć lat, a pan młody trzydzieści.

Rozwścieczony i zdradzony hrabia Skarbek zbudował we Lwowie na własny koszt największy teatr w Europie. Co interesujące, pogodził się z Fredrą, a podczas otwarcia swojego teatru, 28 marca 1842 r., wystawił nawet komedię jego autorstwa. Pierwsza sztuka podczas otwarcia została wystawiona w języku niemieckim na prośbę dworu cesarskiego w Wiedniu. Było to dzieło słynnego Franza Grillpartzera zatytułowanego „Dream – Life”. Ale  już następnego dnia na scenie królował  Fredro – autor spektaklu „Małżeństwo dziewczyny” wystawionego przez polskich aktorów. To nie była jedyna premiera komika Fredry na scenie teatru, który obecnie nosi nazwę Narodowego Akademickiego Teatru Dramatycznego Ukrainy im. Marii Zankovetskiej. Przez wiele lat twórczość utalentowanego artysty odnosiła wiele sukcesów na scenie hrabiego Skarbka. Młoda rodzina Fredrów miała dwoje dzieci: syna Jana Aleksandra (1829–1891) oraz córkę Sofię Cecylię Ludwikę (1837–1904).  Rodzina Aleksandra Fredry przeprowadziła się do Lwowa w 1846 r. i mieszkała na tzw. „Khorushchina” (obecnie ulica Piotra Czajkowskiego). Od 1861 roku Aleksander Fredro był wielokrotnie wybierany deputowanym Galicyjskiego Krajowego Sejmu. Zorganizował także Ziemskie Towarzystwo Kredytowe  i Galicyjską Kasę Oszczędności. Na obecnej ulicy Petra Doroshenki – naprzeciwko ulicy Bankivskiej – stał dom, który również należał do Fredrów. Tutaj urodziła się ich córka Sofia.

Własna restauracja

0
meble restauracyjne

Marzenia trzeba realizować, trzeba dążyć do samorozwoju i sięgać po to, co z pozoru wydaje się nieosiągalne. Dlatego jeśli ma się pomysł na własny biznes, warto zrobić wszystko by ten pomysł zrealizować. Jednym z ciekawszych pomysłów na własny biznes, jest własna restauracja.

Zaburzenie pracy serca – częstoskurcz

0
częstoskurcz
fot. Pixabay.com

Tachykardia czyli schorzenie podczas którego nasze serce w stanie spoczynku bije zbyt szybko i wykonuje ponad 100 uderzeń na minutę. Przyspieszenie jest równe, przeciwnie niż w przypadku arytmii.

 

Przeczytaj też: http://www.manukazdrowie.pl/czestoskurcz-serca/

 

Jakie są rodzaje tachykardii?

Wyróżniamy trzy typy częstoskurczu; komorowy, nadkomorowy oraz zatokowy. Poza przyspieszoną akcją serca podczas ataku możemy odczuwać duszność, ból oraz ogólne osłabienie. Jeśli sytuacja się powtarza, konieczny jest kontakt z lekarzem w celu wykonania badań oraz poprowadzenie procesu leczenia gdyż nieleczona może prowadzić do powikłań lub nawet śmierci.

 

Czynniki sprzyjające chorobom serca

Wszelkie używki nie służą prawidłowej pracy serca czego konsekwencją są choroby. Dodatkowo brak aktywności fizycznej czy nadwaga a także niezdrowa dieta przyczyniają się do różnego rodzaju schorzeń stąd tak ważna jest profilaktyka. Jeśli chorujemy na nadciśnienie czy cukrzycę istotne jest by stosować się do zaleceń lekarza oraz regularnie przyjmować leki. Postarajmy się unikać stresujących sytuacji, popracować nad opanowaniem napięcia gdyż to również negatywnie odbija się na naszym zdrowiu.

 

Przeczytaj też: http://warsawovernight.pl/zawal/

Które parki narodowe Małopolski są zaliczane do grupy najpiękniejszych?

0
parki narodowe Małopolski

Małopolska słynie z przepięknych krajobrazów, nie trzeba długo szukać żeby je znaleźć. Znajduje się w niej aż 6 parków narodowych. Z czego pięć stanowi ważną część systemu ochrony przyrody Karpat. Małopolska jest obszarem, który przyciąga masę turystów, bez względu na porę roku. Zimą najczęściej przyjeżdzają tu pasjonaci sportów zimowych. A latem miłośnicy wycieczek pieszych.

Źródło: https://www.poprostukasia.pl/najpiekniejsze-parki-narodowe-malopolski/

Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy jest najpopularniejszym parkiem narodowym Małopolski. Powstał w 1955 roku, a jego zasięg roznosi się praktycznie na cały obszar Tatr. Najwyższym szczytem są Rysy, które przyciągają co roku ogromną ilość osób, które uwielbiają zdobywać szczyty. Z kolei najniższym punktem jest Dolina Porońca. W Tatrzańskim Parku Narodowym można spotkać klimat piętrowy, co ma wpływ na występowanie fauny i flory wysokogórskiej.

Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy zdobył ogromną popularność dzięki malowniczym polanom i szczytom, które znajdują się na jego terenie. Najwyższy szczyt to Gorców Turbacz, mimo że znajduje się poza parkiem narodowym, można powiedzieć że jest główną jego atrakcją. Wiele osób wyznacza sobie go jako cel swojej wędrówki. Najprostszy dojazd do Gorczańskiego Parku Narodowego jest z Nowego Targu lub Rabki.

Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy powstał w roku 1932, to co go wyróżnia na tle pozostałych parków, to różnorodność warunków środowiskowych. Posiada dzięki temu dość okazałą faunę i florę. Chroni przede wszystkim skaliste szczyty Pienin Właściwych, z wspaniałymi szczytami Trzech Koron i Sokolicy. Główną atrakcją dla turystów, którzy wybierają się w to miejsce jest spływ Dunajcem, podczas którego jest możliwość zobaczenia skał pienińskich szczytów, które opadły. Najłatwiej do parku trafić z uzdrowiska w Szczawnicy, bądź z Krościenka.

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym parkiem narodowym w Małopolsce. Leży w niewielkiej odległości od Krakowa. Jego obszar obejmuje 2145,62 hektarów. Turystów przyciągają tu opowieści o powstawaniu słynnych jurajskich skałek. Oprócz tego pragną oni zobaczyć te najbardziej popularne, takie jak słynna Maczuga Herkulesa czy Brama Krakowska.

Zobacz też: http://warsawovernight.pl/aquapark-w-zakopanem-znakomita-atrakcja-dla-dzieci-i-nie-tylko/

Odzież robocza a ochronna – najważniejsze różnice

0
Odzież robocza a ochronna

Ubiór towarzyszy nam na co dzień, ubieramy się w różnego typu odzież w zależności od tego jakie prace lub czynności mamy w danej chwili do wykonania. Między innymi rozróżniamy dwa rodzaje odzieży. Pierwszą z nich jest odzież robocza, którą wykorzystuje się w branżach wymagających od nas częstego kontaktu z różnego rodzaju powierzchniami, gdzie wykonywane są prace na przykład na budowie.

Kapok ratunkowy, a bezpieczeństwo dzieci nad wodą

0
Kapok ratunkowy

Wakacje to czas relaksu i zabawy. Łatwo o zapomnienie w trakcie wypoczynku. A właśnie spędzając czas poza domem, zwłaszcza nad wodą, powinniśmy być podwójnie ostrożni. Na szczęście prosty kapok ratunkowy może zapewnić bezpieczeństwo dzieciom zarówno nad jeziorem, jak i morzem.

W niemal każdym sklepie sportowym znajdziemy obecnie sprzęt ratunkowy i asekuracyjny nad wodę. Ilość dostępnych modeli gwarantuje ból głowy przy robieniu zakupów. Na szczęście jednak nie potrzeba wiele wiedzy, byś był zadowolony z swojego wyboru. Wystarczy parę informacji poniżej.

 

  • Kapok ratunkowy a asekuracyjny – który wybrać?

 

Większość modeli kamizelek można podzielić na dwa, podstawowe rodzaje – asekuracyjne i ratunkowe. Różnią się one konstrukcją i funkcjonalnością, a ich użyteczność zależy od sytuacji.

Kamizelki ratunkowe charakteryzują się sporą wypornością, wystarczającą by utrzymać człowieka na powierzchni, oraz charakterystyczną konstrukcją. Ma ona na celu utrzymanie nawet nieprzytomnej osoby w odpowiedniej pozycji. Jej najważniejszym elementem jest kołnierz, sprawiający że głowa zawsze będzie znajdować się nad powierzchnią wody. Dzięki temu, zakładając kapok ratunkowy nie musisz nawet umieć pływać, by być bezpiecznym.

Wadą kapoku ratunkowego jest jego nieporęczność. Zapewnia maksimum bezpieczeństwa, ale ogranicza przy tym ruchy. Samopompujące się kamizelki pneumatyczne stanowią wygodniejszą alternatywę, ale są droższe i wymagają więcej uwagi.

Jeśli jednak umiesz pływać, a przynajmniej utrzymać się na wodzie na własną rękę, kamizelka asekuracyjna może stanowić lepszy wybór. W przeciwieństwie do ratunkowej, jej zadaniem jest jedynie wspomóc w utrzymaniu się na powierzchni. Żeby skutecznie jej używać musisz już być obeznany z wodą.

Zaletą sprzętu asekuracyjnego jest jego wygoda. Jako wyposażenie pomocnicze nie wymaga specjalnej konstrukcji, dzięki czemu zachowasz swobodę ruchów. Idealnie sprawdzi się podczas uprawiania sportów wodnych i w ogóle w trakcie wszelkich aktywności nad wodą.

 

  • Kupno kamizelki

 

W większości sklepów sportowych znajdziemy kapok ratunkowy. Jednak największy wybór jest zawsze w internecie. Sklepy internetowe oferują szerszy wybór i to bez wychodzenia z domu. Pod adresem www.gosup.pl znajdziesz szeroki wybór, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju sprzęt ratunkowy i asekuracyjny.

Bawiąc się nad wodą pamiętajmy, że nawet najlepsza kamizelka nie zastąpi zdrowego rozsądku. Dlatego zawsze uważaj i pilnuj siebie, oraz podopiecznych. Morze, jezioro, czy rzeka zapewniają wiele rozrywki, jednak stanowią kapryśny żywioł.

Bikepacking – pomysł na szalone wakacje na rowerze

0
wakacje na rowerze

Lubisz jeździć na rowerze i brakuje Ci planów na najbliższe wakacje? Postaw na bikepacking, czyli niedrogą formę turystyki, która pozwoli Ci odwiedzić miejsca niedostępne podczas zwykłych podróży samochodem. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat bikepackingu i przygotowań do tego typu wypraw? Przeczytaj nasz artykuł!

ZOBACZ TEŻ