Na wyprawę w góry, podczas której planowany jest nocleg, należy się przygotować jeszcze dokładniej, niż na jednodniową wędrówkę. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na sam nocleg – od tego, jak wypoczniemy nocą, zależy nasza wydajność dzień później. Tutaj najważniejszym elementem jest miejsce, w którym będziemy spać oraz śpiwór. Zresztą oba aspekty są istotne bez względu na to, czy wyprawa z noclegiem jest w góry, nad jezioro, nad morze, czy na campingu pod namiotem. Dobry śpiwór to podstawa, by wypocząć i nie zmarznąć. Jak wybrać odpowiedni?

Rozmiar ma znaczenie

Każdy śpiwór powinien być dopasowany do użytkownika. A co za tym idzie, podczas zakupu, należy wybrać odpowiedni rozmiar śpiwora. Chodzi o to, by nie był on ani za duży, ani za mały. Zbyt wielki śpiwór nie zapewni nam właściwego ciepła, z kolei za mały będzie krępował ruchy. Przeciętny rozmiar śpiwora to 220 x 80 x 50 cm. Tego typu śpiwór sprawdzi się u dorosłych osób. Dobrym wyjściem będzie zakup modelu, który możemy rozpiąć w taki sposób, aby otrzymać kołdrę. Dzięki temu posłuży nam, np. jeśli będziemy nocować w schronisku.

Lekki i „mądrze” odszyty

Dobry śpiwór nie powinien dużo ważyć – im lżejszy, tym lepszy. W końcu musimy go nosić ze sobą, więc na własnej skórze odczujemy, jeżeli będzie za ciężki. Przeciętna waga śpiwora dla dorosłego człowieka to zwykle 1.4 kg, choć znajdziemy i takie, które ważą mniej, np. 1.2 kg, a nawet 0.9 kg. To niby tylko kilkaset gram, lecz naprawdę robi różnicę! Poza wagą zwróćmy uwagę na odszycie – im solidniejsze, tym lepiej. Ważne, aby przeszycia były wykonane precyzyjnie, solidną nicią i z dbałością o wykonanie. Jeśli śpiwór ma przeszycia poprzeczne, najlepiej takie, które są rozmieszczone na całej powierzchni śpiwora, to zapewni to równomierne rozłożenie wypełnienia. Mówiąc dokładniej – ocieplina nie będzie się przesuwała z miejsca w miejsce, gromadząc się w jednych miejscach, znikając przy tym z innych.

Rozpiętość temperatur

Podczas wyboru śpiwora bardzo ważny jest zakres temperatur, w jakich dany model zapewnia organizmowi optymalną temperaturę. Jeśli nasz śpiwór ma służyć jesienią i wiosną, a tym bardziej zimą, to zakres, zwłaszcza zakres niskich temperatur, powinien być spory. Praktycznym modelem będzie np. śpiwór marki Elbrus Rohit II, który charakteryzuje się niebywałą lekkością oraz doskonalą termoizolacją. Zalecenia producenta to użytkowanie w temperaturach od -7 stopni Celsjusza do +15.

Kształt i kolor

Śpiwór powinien mieć odpowiedni kształt. Najpopularniejsze są te w formie prostokąta, tzw. koperty. Jednak należy pamiętać, że zajmują one dość dużo miejsca, więc są trudniejsze w transporcie, a także wymagają więcej czasu, by ogrzać ich wnętrze. Z drugiej strony, jeżeli zależy nam na funkcji kołdry, to właśnie tego typu śpiwór będzie najlepszy – rozepniemy całość i nakryjemy się nawet w dwie osoby. Dużą popularnością cieszą się modele zwane „mumiami”. Mają one anatomiczny kształt, czyli zwężają się ku dołowi. Takie śpiwory ograniczają nieco ruchy, lecz jednocześnie zapewniają szybkie rozgrzanie organizmu i zajmują znacznie mniej miejsca. Wszystkie te elementy sprawiają, że śpiwór typu „mumia” jest bardzo praktyczny. Docenimy zalety tego typu śpiwora zwłaszcza wtedy, kiedy śpimy w namiocie lub pod gołym niebem.

Wybierając śpiwór, zastanówmy się najpierw gdzie i jak często będziemy z niego korzystać. Jeśli często organizujemy wyprawy pod namiot, bez względu na porę roku, to koniecznie zainwestujmy w śpiwór o doskonałych parametrach temperaturowych – ważne, aby był on odporny na niskie temperatury, a także zajmował jak najmniej miejsca po złożeniu i mało ważył. Jeśli szukasz śpiwora lub innych akcesoriów i ubrań dla osób aktywnych, na iguana.pl znajdziesz tylko wysokiej jakości produkty, które słyną z użyteczności i świetnego designu.

Źródło zdjęć: iguana.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here