Budowa domu to marzenie wielu osób. Aby je zrealizować, trzeba posiadać działkę, dobrą ekipę budowlaną, przemyślany projekt oraz odpowiednią  kwotę pieniędzy. Ile kosztuje budowa domu?

  1. Od czego zależy cena budowy domu?
  2. Jak poznać cenę budowy domu?

Od czego zależy cena budowy domu?

Na finalny koszt budowy domu wpływ ma wiele czynników. Liczy się powierzchnia budynku, jego rodzaj (czy to np. dom piętrowy lub parterowy), typ dachu, materiały użyte do budowy, lokalizacja obiektu, ewentualne podpiwniczenie oraz wiele innych aspektów.

Ważna jest też metoda budowy domu. Innych kosztów można się bowiem spodziewać, budując dom metodą gospodarczą (czyli realizując część prac samodzielnie, a do innych poszukując wykonawców), a jeszcze innych wydatków w przypadku zlecenia budowy profesjonalnej firmie. Metoda gospodarcza to polecane rozwiązanie dla osób, którym zależy na możliwie największych oszczędnościach finansowych. Muszą się one równocześnie liczyć z koniecznością posiadania odpowiedniej ilości czasu niezbędnej do poszukiwania podwykonawców czy też samodzielnej realizacji wybranych prac.

Powierzając budowanie domów profesjonalnej ekipie, można mieć pewność, że prace zostaną zrealizowane szybciej, niż w przypadku budowy samodzielnej. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu ani ochoty na poszukiwanie specjalistów do kolejnych etapów prac, pilnowanie robót czy też wykonywanie części z nich. Decydując się jednak na tę opcję, trzeba liczyć się z wyższymi, aniżeli w przypadku metody gospodarczej, wydatkami. Dochodzi tu bowiem koszt robocizny fachowej ekipy budowlanej.

Jak poznać cenę budowy domu?

W jaki sposób sprawdzić cenę budowy domu na podstawie konkretnego projektu? Metod jest wiele. Bardzo często podczas zakupu gotowego projektu w pracowni architektonicznej można otrzymać dodatkowo orientacyjny kosztorys obejmujący budowę danego obiektu do stanu surowego i deweloperskiego. Należy jednak liczyć się z tym, że nierzadko takie kosztorysy zawierają przestarzałe informacje i ceny. Są one zresztą często uśrednione, co nie zawsze przekłada się na realne koszty wykonania prac i zakupu materiałów w danej okolicy.

Innym sposobem jest bezpośrednie zgłaszanie się do wybranych firm z prośbą o przedstawienie propozycji kosztowej. Zadanie to bywa jednak czasochłonne i nie zawsze skuteczne – nie wszystkie firmy bowiem są skłonne poświęcić czas i opracować profesjonalny kosztorys.

Dlatego polecaną alternatywą jest skorzystanie z profesjonalnego serwisu Oferteo. Wystarczy wysłać zapytanie o budowę domu według określonych wytycznych, aby firmy budujące domy na oferteo.pl same zgłosiły się do inwestora i przedstawiły swoją ofertę. W ten sposób można uzyskać aktualne i prawdziwe wyceny na postawienie domku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here