Oglądanie meczu z kumplami? Potrzebny będzie dobry sprzęt!

Jako że piłka nożna jest naszym sportem narodowym, raz na jakiś czas w każdym polskim domu padną znamienne słowa: „dzisiaj oglądamy mecz”. Ekstraklasa, ligi zagraniczne, Liga Mistrzów, Euro, Mistrzostwa Świata… mnogość transmitowanych rozgrywek pozwala najbardziej zatwardziałym fanom futbolu oglądać swój ulubiony sport niemal codziennie. Jeżeli co tydzień śledzicie razem ze znajomymi kolejne spotkania w Champions League, bądź gromadzicie się przed telewizorem na każdą kolejkę naszej rodzimej ligi, warto pomyśleć o kupnie sprzętu, który zapewni lepsze widowisko i pozwoli odczuwać więcej emocji.

Jaki telewizor wybrać na wspólne oglądanie meczu?

Oczywiście, mecz to tylko pretekst do tego, by przejrzeć oferowane przez różnych producentów telewizory, a oglądać można na nim wszystko, od programów informacyjnych po bajki. Jednak pęd technologiczny, z jakim wypuszczane są na rynek nowe telewizory, potrafi przyprawić o zawrót głowy. LCD, Full HD, Ultra HD oraz mnóstwo innych skrótów, które niewiele osób potrafi rozszyfrować, a jeszcze mniej wie, do czego się w ogóle odnoszą.

Jedną z najważniejszych rzeczy, gdy wybieramy nowy telewizor, będzie ekran. Dostępne na rynku standardy to OLED, LCD/LED, QLED. OLED gwarantuje doskonałą jakość kolorów i czerni, jednak w zamian za to jest dość drogi, znacznie droższy niż pozostałe. Telewizory LCD (LED – wersja wzbogacona o podświetlenie panelu LCD diodami LED) jest przede wszystkim tańszy, ale odbija się to na jakości kolorów. Technologia QLED to odmiana LCD wyposażona w warstwę tzw. kropek kwantowych, które poprawiają jakość barw.

Kolejną z istotnych rzeczy jest, rzecz jasna, rozdzielczość ekranu. Generalnie im wyższe wymiary, tym lepsza jakość obrazu oraz więcej detali na ekranie. Oczywiście, trzeba pamiętać, że telewizor musi być wystarczająco zaawansowany technologicznie, by wyświetlić obraz w wysokiej rozdzielczości.

Rynek oferuje kilka standardów rozdzielczości: odchodzące powoli do lamusa HD, Full HD, Ultra HD. Ta kolejność nie jest przypadkowa; każda kolejna z tych technologii zapewnia wyższą jakość obrazu, ale jednocześnie więcej kosztuje.

Ostatnio głośno zrobiło się także o telewizorach z zakrzywionym ekranem, czyli tzw. Curved TV. Celem takiej konstrukcji ekranu jest przystosowanie go do naturalnej krzywizny oka. Ma się w teorii pozwolić odczuć lepszą głębię obrazu. W teorii, ponieważ oczywiście nie z każdego pomieszczenia w domu będzie widać obraz w ten sam sposób, co dla części oglądających będzie z pewnością stanowiło dyskomfort.

Należy także pamiętać o tym, by wybrać telewizor w odpowiednim rozmiarze, który będziemy w stanie postawić w naszym pokoju.

Nie każdy też wie, że dużo telewizorów zawiera tryb sport. Jeżeli faktycznie chcemy z naszego domu bądź mieszkania uczynić studio sportowe, warto sprawdzić, czy kupowany przez nas telewizor ma owy tryb. Urządzenie automatycznie reguluje obraz oraz dźwięk w taki sposób, by doznania z wydarzeń sportowych były na jak najwyższym poziomie. Tryb sport mają np. telewizory Samsunga.

Podsumowując – gdy zamierzasz kupić nowy telewizor, warto zastanowić się, ile jesteś w stanie na niego przeznaczyć. Nowe technologie mogą zapewnić większe sportowe emocje, ale równocześnie mogą kosztować znacznie więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here