Każdy wędkarz doskonale wie, jak ważne jest dobranie odpowiedniej przynęty do gatunku ryby. Decyduje to o tym, czy połów będzie udany. Mogłoby się wydawać, że ryba nie odróżnia tego, co znajduje się na haczyku, ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. W przypadku jazia i klenia rewelacyjnie sprawdza się spinning. Do łowienia tych ryb warto sięgać po woblery, które występują w wielu wariantach do wyboru. Znaczenie ma nawet to, aby zostały one odpowiednio dobrane do pory roku. Nie bez znaczenia jest również to, gdzie konkretnie chce się łowić ryby, czyli na którym łowisku. Jak widać, dobranie właściwej przynęty nie jest prostym zadaniem do wykonania.

Czym woblery na klenia i jazia to dobry wybór?

Jeśli ktoś chce złowić klenia, to najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po woblery kleniowe. Można oczywiście zaopatrzyć się w gotowe przynęty albo spróbować swoich sił i zrobić je samodzielnie. Trzeba pamiętać o tym, że łowienie metodą spinningową wiąże się z dużym ryzykiem utracenia przynęty, dlatego zakup drogich akcesoriów może wiązać się ze sporą stratą. Dzieje się tak w przypadku łowiska obfitującego w różne przeszkody podwodne, o które zaczepiają się przynęty, przez co stają się wręcz bezskuteczne. Można potem zapomnieć o wyciągnięciu woblera, który utknął gdzieś na środku łowiska. Do własnoręcznego wykonania woblera kleniowego idealnie sprawdza się balsa ze względu na jej miękkość, lekkość, stabilność, wyporność i łatwą obróbkę. Wobler musi być odpowiednio dociążony i zabezpieczony, aby służył właściwie przez długi czas. Zacząć należy od dozbrojenia przynęt. Nie zaleca się stosowania więcej niż jednej kotwicy ze względu na zwiększone ryzyko zaczepienia się woblera i zerwania przynęty. Klenie i jazie preferują trudno dostępne miejsca, przez co niestety łatwo o utracenie woblera. Ryzyko zwiększa się podczas prowadzenia przynęty przy dnie i uderzania nią o kamienie.

Odpowiednie przynęty na klenie i jazie – co warto wybrać?

W przypadku ryb takich jak klenie i jazie idealnie sprawdzają się przynęty, które przypominają ślimaki, żaby, pająki czy nawet raki. Idealne będą również woblery w postaci małych rybek. Pamiętać należy o tym, aby przynęta zawsze została dobrana do poru roku, obecnych warunków pogodowych i łowiska. Dla przykładu wiosną idealny będzie wobler w postaci gumowej żaby lub paproszki. Wraz z upływem czasu można już sięgnąć po rybkę lub owada. Istotne jest oczywiście umiejętne prowadzenie woblera, aby zwabić ryby i skłonić je do wykonania ataku. Najlepsze efekty pozwala uzyskać kierowanie woblera po kamienistym brzegu w stronę środka rzeki. Należy robić to powoli. W przypadku klenia rewelacyjnie sprawdza się wobler smużący po tafli wody. Woblery jaziowe powinny pracować na kiju mocno i być dobrze wyczuwalne. Optymalna długość wynosi pięć centymetrów, waga nieco ponad dwa gramy. Godne polecenia będą marmurki, uniwersalne przynęty na wiele gatunków ryb. Jeśli ktoś wybiera małe woblery, to najlepiej będzie mu się łowiło delikatnym wędziskiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here