Planując zwiedzanie Krakowa, turyści koncentrują się najczęściej na najstarszych zabytkach. Trudno się temu dziwić – nie bez powodu wspaniałości Wawelu, Starego Miasta i Kazimierza wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przyjrzyjmy się jednak kilku wybranym obiektom, realizacjom artystycznym i miejscom pamięci, które pozostawiło po sobie XIX i XX stulecie. Jeśli szukacie Państwo nowych, fascynujących tras zwiedzania, przeczytajcie koniecznie!

Szaleństwo konserwacji i sztuka młodej Polski w Krakowie

Wiek XIX odcisnął niezwykle silne piętno na współczesnym obliczu miasta. Długo można by opowiadać o tym, co działo się w Krakowie w stuleciu pary. W 1850 roku pożar zniszczył lub poważnie uszkodził wiele domów i kościołów w samym centrum miasta (poważnie ucierpiały m. in. świątynie Dominikanów i Franciszkanów). Podjęto cały szereg inicjatyw konserwatorskich wynikających z jednej strony z rosnącego zainteresowania przeszłością, z drugiej z potrzeby upiększania miasta. Szacunek do przeszłości i zainteresowanie „starożytnościami” zderzały się niekiedy z potrzebą nie najlepiej (według naszych współczesnych kryteriów) rozumianego rozwoju i powiększania przestrzeni miejskiej. Już w pierwszej połowie stulecia z inicjatywy władz austriackich Kraków utracił większą część średniowiecznych murów obronnych. Akcje takie jak wyburzenie części zrujnowanych, średniowiecznych budowli sakralnych budziły spore kontrowersje. Zniknął m. in. kościół Wszystkich Świętych, a jedynie dzięki protestom społecznym ocalał unikatowy zabytek architektury gotyku – kościół św. Katarzyny. Warto mieć te wszystkie zjawiska na uwadze, wybierając się na zwiedzanie Krakowa.

Niezwykle interesujący wydaje się przełom XIX i XX stulecia (czyli schyłek XIX wieku rozumianego jako epoka historyczna – do 1914 roku). Klimat tego czasu poczujecie Państwo, wybierając się na zwiedzanie szlakiem secesyjnych witraży, więcej szczegółów na http://krakowzwiedzanie.pl. Dzieła artystów tej klasy co Józef Mehoffer czy Stanisław Wyspiański zdobią krakowskie kamienice, kościoły i budynki użyteczności publicznej. Dom Towarzystwa Lekarskiego przy ul. Kopernika, budynek Komunalnej Kasy Oszczędności tuż przy Rynku, Hotel Polera i kamienice przy Placu Szczepańskim to obiekty, które turyści bardzo rzadko biorą pod uwagę, planując zwiedzanie Krakowa, a tymczasem kryją one prawdziwe skarby młodopolskiego witrażownictwa! Secesyjni artyści ozdobili również witrażami okna wiekowych świątyń – Bazyliki Mariackiej i Bazyliki OO. Franciszkanów. W ich wspaniałych wnętrzach można dodatkowo podziwiać przepiękne polichromie (te dla kościoła mariackiego zaprojektował sam Matejko!).

Zwiedzanie Krakowa śladami historii XX wieku

Historia miasta w XX stuleciu była wyjątkowo burzliwa. Dwudziestolecie międzywojenne to jednak dobry okres dla Krakowa. Wielbiciele architektury modernistycznej znajdą w mieście i okolicach wiele ciekawych budynków. W okolicach Starego Miasta usytuowanych jest aż 14 ciekawych, modernistycznych budynków. Do naszych ulubionych obiektów na szlaku modernizmu należą: kamienica Towarzystwa Ubezpieczeniowego Feniks przy Rynku, Dom Pracowników Pocztowej Kasy Oszczędności przy ul. Zyblikiewicza (obie budowle zaprojektowane przez Adolfa Szyszko-Bohusza) czy ogromny, surowy budynek Państwowego Banku Rolnego.

zwiedzanie krakowa

Trudnym, ale pełnym nadziei czasom międzywojnia położyła kres katastrofa niemieckiej okupacji. Turyści zainteresowani II wojną światową ograniczają się zazwyczaj do odwiedzenia znakomitej wystawy w Fabryce Schindlera. Jeśli dysponują Państwo większą ilością czasu, może warto rozszerzyć tematyczne zwiedzanie Krakowa o dwa pozostałe miejsca, które Muzeum Historyczne Miasta Krakowa umieściło na tzw. Trasie Pamięci? W ramach poznawania wojennej przeszłości Krakowa, trzeba wybrać się na wystawę w dawnym areszcie Gestapo na ul. Pomorskiej (w istotny sposób uzupełnia ona tematykę poruszoną na ekspozycji w Fabryce Schindlera) oraz na podgórski Plac Bohaterów Getta, gdzie znajduje się Apteka pod Orłem. W czasie wojny jej właściciel, Józef Pankiewicz i jego pracownicy nieśli pomoc uwięzionej w getcie ludności żydowskiej. Zaaranżowana we wnętrzu wystawa opowiada o tej niezwykłej historii oraz życiu codziennym i śmierci w zamkniętej dzielnicy.

Na zakończenie, warto wspomnieć o tym, że w Muzeum PRL w Nowej Hucie można obecnie obejrzeć wystawę poświęconą ogromnemu systemowi bunkrów i schronów z czasów komunistycznych, który usytuowany jest pod dzielnicą (w tym pod budynkiem muzeum). Na wystawie m. in. sprzęty z podziemnego szpitala! Być może już niedługo doczekamy się rozległej trasy turystycznej po podziemiach Nowej Huty.

Kraków to, jak widać tysiąc lat pasjonującej, a momentami niezwykle dramatycznej historii. Odkrywanie jej to zawsze niesamowita przygoda!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here