Jeżeli marzą Ci się wakacje na wodzie, ale nie jesteś fanem żeglarstwa i odstrasza Cię myśl o powolnym rejsie, ciągłym podnoszeniu i zrzucaniu żagli i wszystkim tym, co z pływaniem na żaglówce związane, poniższy artykuł został napisany z myślą właśnie o Tobie.

Współnie z Globesailor.pl postanowiliśmy poświęcić chwilę uwagi pasji trochę niedocenianej, czasem wręcz nawet wyśmiewanej, jaką jest motorowodniactwo. Wielu żeglarzom łodzie motorowe kojarzą się głównie z głośną, śmierdzącą spalinami i drogą zabawą, której uczestnicy nie mają z prawdziwym pływaniem nic wspólnego. Przeświadczenie to bierze się być może z negatywnych doświadczeń zdobytych kilkadziesiąt lat temu na hałaśliwych, nieekonomicznych jednostkach, zostawiających za sobą kilwater w postaci plamy oleju. Czy taka opinia jest jednak w dzisiejszych czasach uzasadniona? Naszym zdaniem absolutnie nie! W czasach, gdy oferta łodzi motorowych jest tak bogata, a każda premiera obfituje w coraz to bardziej innowacyjne rozwiązania, zarówno techniczne, jak i w sferze designu, pływanie jachtem motorowym może być przyjemnością zarezerwowaną nie tylko dla najbogatszych przeciwników ekologii.

Pierwszą zaletą, jaka większości z nas przychodzi do głowy w kontekście jachtów motorowych jest ich prędkość, oraz możliwość pływania nawet podczas totalnej flauty. Podczas, gdy użytkownicy łodzi żaglowych są zmuszeni do nużącego pływania z prędkością kilku węzłów, motorowodniacy z nieukrywaną frajdą dublują ich z prędkością kilkudziesięciu węzłów, zaliczając tym samym wszystkie zaplanowane wcześniej postoje i atrakcje. Łodzie motorowe to również nieporównywalnie mniejsze zanurzenie (nawet katamarany wypadają przy nich bardzo blado), pozwalające na dotarcie wszędzie tam, gdzie żaglówki nie mają szans. A gdy weźmiemy pod lupę tak popularny kierunek, jakim jest Chorwacja, ze względu na jej bogatą linię brzegową takich miejsc spotkamy niezliczoną ilość. Ułatwia to również zorganizowanie postoju tak, aby nie trzeba było za niego płacić, o co w wielu miejscach coraz trudniej.

Do minusów rejsu łodzią motorową należą przede wszystkim wyższe koszta podróży oraz trudność w pływaniu podczas burz i sztormów, nieporówynwalnie większa, aniżeli w przypadku jachtów żaglowych. O ile nie rozmawiamy o jednostkach typowo oceanicznych, prowadzenie „motorówki” w złych warunkach pogodowych nie jest niczym przyjemnym. Sterowanie staje się bardzo „śliskie”, a konstrukcją trzęsie. Duża moc daje nam jednak przewagę czasową, czy to jeśli chodzi o przepłynięcie z punktu A do punktu B, czy też po prostu o ukrycie się w jakiejś marinie bądź zatoce. Jeśli chodzi o wspomniane już koszta benzyny, to w tym przypadku wszystko zależy od konkretnej jednostki i tego, jak będziemy nią pływać. Jeżeli zdecydujemy się na czarter średniej wielkości łodzi dla 8 osób i nie będziemy oszczędzać jej silników, powinniśmy liczyć się ze spalaniem w granicach 50-75 litrów ON/h, podczas której przepłyniemy ok 20-30 mm. Spalanie można to jednak bardzo znacząco obniżyć, zmniejszając prędkość samego rejsu. Wszystko zależy od nas samych. Ciekawą alternatywą jest również silnie rozwijający się rynek łodzi z silnikiem elektrycznym, jednak na prawdziwą Teslę na tym rynku musimy jeszcze trochę poczekać.

Czarter łodzi motorowej jest wspaniałą alternatywą dla wszystkich tych, którzy cenią sobie wypoczynek na wodzie, nie chcąc jednak ograniczać całości wyjazdu do tego jednego aspektu. Innymi słowy, jeżeli traktujesz łódź bardziej jako środek transportu, aniżeli sposób na życie, jacht motorowy może być wspaniałym dopełnieniem Twoich słonecznych wakacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here