Każdy, kto urządza lub upiększa swoje mieszkanie, wie, jak ważne są najdrobniejsze nawet szczegóły. Aby wnętrze było profesjonalnie wykończone warto nie poprzestać na samych meblach, ale skupić się także na dodatkach, choćby na dywanach, roślinach doniczkowych, firanach. Te ostatnie nie tylko sprawią, że wnętrze odżyje, ale też są bardzo praktyczne.

Po co mi firany? Czyli praktyczna strona zasłon

Przede wszystkim firany nadają lekkości i upiększają pomieszczenie. Wyposażenie, w którym znajdują się firany, wygląda bardziej procesjonalnie i przyjaźnie, co przekłada się na nasze samopoczucie. Oprócz walorów estetycznych zasłony spełniają także kilka praktycznych zadań. Po pierwsze możemy ograniczyć ilość światła wpadającego przez okno. Przykładowo, jeśli mamy grube firany możemy zasunąć je na noc, aby przyciemnić pomieszczenie. Firany powodują też, że w pokoju jest przytulniej — puste okno, wielu osobom kojarzy się z remontem, za to z firanką z gotowym, miłym i urządzonym mieszkaniem. Kolejną zaletą firan jest to, że zasłaniają widok z zewnątrz, nie czujemy się niekomfortowo, będąc obserwowanymi we własnym domu.

Design to bardzo istotna sprawa

Odpowiedź jest dosyć prosta, firany do salonu, czy do każdego innego pomieszczenia powinny być dobrane do stylu, jaki w nim panuje. Na rynku jest dostępna olbrzymia ilość produktów, firany nowoczesne, klasyczne, grube, cienkie, jednolite, czy różnobarwne — wybór należy do nas. Warto dobrze zastanowić się nad kolorem, gdyż ma on bardzo duże znaczenie. Na przykład firanki jasne, delikatne i prześwitujące rozświetlą pomieszczenie i sprawią, że wyda się ono większe. Z kolei, gdy chcemy nieco przyciemnić pokój, choćby sypialnię, powinniśmy wybierać raczej welurowych ciemnych zasłonach.

Firany do salonu

Zdjęcie pochodzi ze strony http://i-firany.pl/

Woal, tiul, tafta, welur, a może organza? Jak tu się nie pogubić…

Bardzo często zastanawiamy się nad materiałem, z jakiego powinny być wykonane firany. Nic dziwnego, firany występują w wielu materiałach, które są bardzo istotne dla ogólnej prezentacji firan. To, z jakiego materiału są wykonane zasłony, wpływa na ciężar, przejrzystość, czy sposób układania się na oknie. Oto najpopularniejsze materiały:

– Markizeta — nie każdy zna tę nazwę, choć większość ma w swoim domu firany z niej wykonane. Markizeta to drobna siateczka, przypominająca nieco moskitierę. Jest niezwykle ceniona, głównie na łatwość czyszczenia i pielęgnacji. Gdy firanka się zabrudzi, wystarczy ją wyprać – nie wymaga prasowania. Sam materiał jest bardzo delikatny i prześwitujący, a przy tym bardzo elegancki.

– Woal — ten materiał charakteryzuje się z jednej strony tym, że doskonale przepuszcza światło, a z drugiej strony nie prześwituje. Woal jest bardzo miękki i delikatny, dlatego dobrze układa się w upięciach.

– Tiul — jest równie delikatny i subtelny co woal, jednak bardzo podatny na zagniecenia, dlatego bez wyprasowania się nie obejdzie.

– Żakard — to pewnego rodzaju klasyk wśród zasłon. Jest bardzo praktyczny, nie wymaga prasowania. Idealnie sprawdza się we wnętrzach klasycznych, jest trwały i dobrze przepuszcza światło, delikatnie się przy tym mieniąc.

Czy warto kupić firany gotowe?

Bilans kosztów zarówno w przypadku firan gotowych, jak i tych szytych samodzielnie jest podobny. Jeśli znamy się na szyciu i sprawia nam to przyjemność, warto samemu wykonać firany, jeśli jednak nie należymy do tych szczęśliwców, możemy zaopatrzyć się w gotowe zasłony. Firany gotowe, to przede wszystkim oszczędność czasu jaki musielibyśmy poświęcić na szukanie punktu krawieckiego. Kupując firankę w sklepie, dokładnie wiemy ile będzie ona kosztować, ponadto gotowe firany zaopatrzone są w łatwy i szybki system zakładania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here