Dywany to chyba jeden z najbardziej tradycyjnych elementów wystroju wnętrza. Towarzyszyły ludziom niemalże od zarania dziejów, ponieważ, jak szacują badacze, pierwsze kobierce pojawiły się już w III-II wieku p.n.e. na terenie Azji Centralnej. Początkowo ich najważniejszym zadaniem było izolowanie wnętrz namiotów ludów koczowniczych od niekorzystnych warunków atmosferycznych, jednak bardzo szybko doceniono również ich walory estetyczne.

Z czasem tkanie urosło do rangi sztuki, a dywany wychodzące spod ręki najlepszych rzemieślników zaczęły osiągać niebotyczne ceny. Nie inaczej jest i dzisiaj. Kobierce traktowane są często jako inwestycja na długie lata, a nawet pokolenia, a ich walory estetyczne niezmiennie doceniają najwięksi styliści i architekci wnętrz. Obok jednak tradycyjnych modeli pojawiła się nowa, wymykająca się wszelkim regułom i normom rzemieślniczym kategoria. A chodzi tutaj o dywany nowoczesne.

Zanim pojawiły się dywany nowoczesne

W dawnych czasach tkanie dywanów było rzemiosłem rządzącym się bardzo restrykcyjnymi regułami, których każdy szanujący się twórca starał się przestrzegać. Zasady owe nieco się różniły w zależności od miasta czy regionu, dzięki czemu każdy znawca bez trudu mógł określić z jakiego miejsca pochodzi dany kobierzec. Tradycje te nadal są zresztą kultywowane, zwłaszcza przy wytwarzaniu najcenniejszych modeli perskich, jedwabnych czy innych. Od pewnego jednak czasu dywany zyskały sobie ogromną popularność również w innych kręgach, wśród twórców i projektantów awangardowych, którzy zapragnęli na nowo zdefiniować ten gatunek sztuki użytkowej. W konsekwencji odrzucili wszystkie sztywne normy oraz reguły i zaczęły powstawać dywany nietypowe, których kształt, forma i wzornictwo odbiega od wszystkiego, co znaliśmy do tej pory.

Materiały, kolorystyka i wzornictwo

Dywany nowoczesne to kategoria pozbawiona wszelkich ograniczeń zarówno pod względem zastosowanych w produkcji materiałów, kolorystyki jak i wzornictwa. Nic jednak dziwnego, ich twórcy czerpią bowiem inspirację zarówno z życia codziennego, otaczającej przyrody i cywilizacji, jak i z innych kultur. W efekcie powstają dywany imitujące kamienne podłoże, łąkę, piasek, mech, przedstawiające miasta oraz zdobione chińskimi, arabskimi czy sanskryckimi znakami lub mozaikowymi ornamentami. Sporą popularnością cieszą się również modele inspirowane sztuką ludową, zwykle nieco dostosowaną do potrzeb współczesnego użytkownika oraz najpopularniejszych obecnie w aranżacji wnętrz stylów, takich jak skandynawski, loftowy czy minimalistyczny. Zmieniły się też kształty dywanów. Oczywiście nadal bez trudu kupimy prostokątne, owalne czy okrągłe dywany, jednak oprócz nich pojawiają się również produkty o nieregularnych liniach. Zaskakujące może być też wykorzystanie w produkcji dywanów dość nietypowych, jak na tę dziedzinę materiałów. Poza włóknami najbardziej tradycyjnymi, takimi jak wełna, jedwab, czy cieszące się od pewnego czasu popularnością syntetyki, coraz większe uznanie zyskuje również sizal, bawełna, juta, a nawet… papier.

Efekty specjalne na Twojej podłodze

Dywany nowoczesne zaskakują nie tylko wzornictwem, materiałem i formą, ale również przykuwają uwagę za pomocą „efektów specjalnych”. Chodzi tu przede wszystkim o modele 3D, które, odkąd zaistniały na rynku, zdobywają sobie coraz szersze grono zwolenników. Dywany te, dzięki specjalnej technice przycinania runa, zostały wzbogacone o efekt trójwymiaru. Takie rozwiązanie, jak sugeruje konsultant sklepu z dywanami www.dywante.pl, szczególnie dobrze sprawdza się w ultra nowoczesnych salonach, biurach oraz gabinetach. Jest też wspaniałą propozycją do pokoju dziecięcego, gdyż pozwala wykreować niemalże „alternatywną rzeczywistość” zgodną z zainteresowaniami malucha pobudzając tym samym jego wyobraźnie i zachęcając do zabawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here