Bikepacking – pomysł na szalone wakacje na rowerze

0
2087

Lubisz jeździć na rowerze i brakuje Ci planów na najbliższe wakacje? Postaw na bikepacking, czyli niedrogą formę turystyki, która pozwoli Ci odwiedzić miejsca niedostępne podczas zwykłych podróży samochodem. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat bikepackingu i przygotowań do tego typu wypraw? Przeczytaj nasz artykuł!

Co to jest bikepacking?

Bikepacking to wolność, kontakt z naturą i możliwość odkrywania zupełnie innych miejsc niż podczas zwykłych podróży samochodem. W tej formie turystyki ważna jest samowystarczalność – bagaż jest przewożony w torbach i sakwach przytwierdzonych do roweru, więc musi być lekki i ograniczony do niezbędnego minimum. Bikepacking to jeden z najtańszych sposobów spędzenia aktywnego urlopu, który wymaga jednak dobrego planowania. Podczas kilku- lub kilkunastodniowej wyprawy wiele może się wydarzyć! Na szczęście nowe technologie sprawiają, że bikepacking jest czymś dostępnym dla przeciętnego rowerzysty. Coraz lepsze rowery, wygodne sakwy i torby, nawigacja czy lekkie powerbanki znacznie ułatwią Ci przygotowania.

Bikepacking niejedno ma imię

Istnieje grupa ludzi, która zawęża pojęcie bikepackingu do jazdy po trudnych trasach na rowerach górskich lub gravelowych. My jednak uważamy, że jest to forma aktywności dla każdego, która może przyjmować najróżniejsze postaci. Pokonywanie setek kilometrów po asfaltowych drogach, zdobywanie górskich przełęczy czy spokojna jazda wzdłuż morskiego wybrzeża – wszystko zależy od Twoich preferencji oraz wyboru odpowiednich akcesoriów rowerowych.

bikepacking

Najważniejszy jest dobry plan

Jeśli zapadła decyzja o wakacjach w rowerowym siodle, przygotowania warto zacząć od ułożenia realnego planu. Pierwsza zasada bikepackingu brzmi: mierz siły na zamiary! Trudność trasy oraz ilość kilometrów do pokonania powinny być dopasowane do Twoich możliwości. Jeśli do tej pory na rowerze pokonywałeś tylko krótkie dystanse, nie zakładaj, że uda Ci się przejechać po kilkadziesiąt kilometrów przez dziesięć dni z rzędu. Przemyśl też kwestię noclegów. Zanim wybierzesz się na pierwszy wyjazd z ciężkim i mało poręcznym namiotem, sprawdź, czy dajesz radę na wypadzie, podczas którego nocujesz w pensjonatach czy agroturystykach.

Przygotuj swój rower…

Rower na wyprawę bikepackingową musi być dopasowany do Twojego stylu jazdy i wybranej trasy. Szosówka pozwoli szybciej przemieszczać się na drogach asfaltowych pomiędzy pensjonatami, a rower MTB to dobre rozwiązanie, jeśli planujesz biwaki na łonie natury w trudniejszym terenie. Przed wyjazdem zadbaj o stan techniczny swojego jednośladu, aby uniknąć przykrych niespodzianek w najmniej odpowiednim momencie. Oprócz tego, przygotuj zapasowe dętki i zestaw podstawowych narzędzi – multitool, łyżki do opon, pompkę. W awaryjnych sytuacjach przyda się również taśma klejąca lub trytytki.

… i siebie

Pamiętaj o kondycyjnym przygotowaniu do wyjazdu i przyzwyczajaj się stopniowo do dłuższego siedzenia na rowerze. Zaopatrz się w lekkie i wygodne ubrania wykonane z szybkoschnących materiałów. Bawełna odpada! Pomyśl o typowo kolarskiej odzieży, przede wszystkim spodenkach z wkładką, którą docenisz po kilku dniach spędzonych w siodle. W Twoich sakwach powinna się również znaleźć bielizna funkcjonalna i kurtka przeciwdeszczowa. W przypadku dłuższego wypadu, zamiast zabierać dużo ubrań, nastaw się na pranie. Nie zapominaj o podstawowych umiejętnościach – przed wyjazdem z domu upewnij się, że wiesz, jak wymienić przebitą dętkę.

rower z sakwami

Pora na pakowanie

Ubrania, prowiant, narzędzia, kosmetyki – aby spakować wszystkie rzeczy, potrzebne Ci będą odpowiednie sakwy lub torby, najlepiej wodoodporne. Te pierwsze są bardziej pojemne i montuje się je do bagażnika lub ewentualnie specjalnego stelaża z przodu roweru. W przypadku niektórych jednośladów jedynym rozwiązaniem są jednak mniejsze torby – na kierownicę, ramę i pod siodło. Ważne jest odpowiednie rozłożenie pakunków, aby nie wpływać na sterowność roweru. Podobnie jak podczas pakowania plecaka, ciężkie przedmioty warto umieszczać niżej.

Ruszaj ku przygodzie!

Wiesz już, jak przygotować się na wakacyjny bikepacking, więc pora ruszać w trasę. Ciesz się chwilą, zwiedzaj ciekawe miejsca i nie spiesz się bez potrzeby. Wakacje na rowerze to żadne wyścigi, więc czasem warto zjechać trochę z trasy. W końcu bikepacking to wolność, jakiej nie da Ci żaden samochód!

Planujesz bikepackingowy wypad w najbliższe wakacje? Przygotuj się na wyjazd z blogiem lulagoga.pl/blog.

Zdjęcia: unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here